2019

Merida, Speeder, 400

9 989 kr

Snabb och lätt. Speeder har mycket gemensamt med landsvägscykeln, men högre styrrör och rakt styre, vilket ger dig en mycket behagligare sittställning. Ett perfekt val för snabb cykelpendling och träning. 400-modellen kommer med en modern och lätt aluminiumram, samt kolfibergaffel för god komfort och låg vikt. Växlarna Shimano 105 står för ypperlig precision och de hydrauliska skivbromsarna ger dig utmärkt kontroll och bromsverkan.

  • Trippelreducerad aluminiumram med låg vikt och elegant design. Fästen för skärmar och pakethållare.
  • Kolfibergaffel för bästa komfort och lägre vikt.
  • Shimano 105 2X11 (50/34T, 11-32T)
  • Merida Comp hjulset med snabba Maxxis Detonator 32-622 däck
  • Shimano MT-200 hydrauliska skivbromsar för bra kontroll och bromsverkan.
Nollställ
Delbetala från 277 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M193240 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellSpeeder 400
StorlekarXS (47 cm), S (50 cm), S/M (52 cm), M/L (54 cm), L (56 cm), XL (59 cm)
Vikt9.59 kg, ramstorlek S/M (52 cm), utan pedaler
FärgMatt-Grey (Red)
Ram och Framgaffel
RamSpeeder TFS
FramgaffelSpeeder CF2
Växlar
Växelreglage, framShimano, SL-RS700
Växelreglage, bakShimano, SL-RS700
FramväxelShimano, 105
BakväxelShimano, 105, GS
Drivlina
VevpartiShimano, 105, drevstorlek: 34-50T
VevlagerShimano, BSA
KedjaKMC, X11-1
KassettShimano, CS-R7000, 11-32T
Bromsar
BromsreglageShimano, MT-200
FrambromsShimano, BR-MT200 JKIT
Bromsskiva, framShimano, RT10, 160 mm
BakbromsShimano, BR-MT200
Bromsskiva, bakShimano, RT10, 160 mm
Hjul och Däck
FramnavJoytech, MICC-1503, 100x9 mm, axel: QR, 28 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavJoytech, MICC-1504, 135x9 mm, axel: QR, 28 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida, Comp SL, aluminiumfälg, höjd: 22 mm, invändig bredd: 17 mm
FramdäckMaxxis, Detonator, vikbart, 28-622
BakdäckMaxxis, Detonator, vikbart, 28-623
Cockpit
HandtagMerida, Expert EC
StyreMerida, Expert CC, aluminium, diameter: 31.8 mm, bredd: 600 mm, rise: 0 mm
StyrstamMerida, Comp CC, aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: 5°
StyrlagerMerida, M2331 Neck
SadelMerida, Comp SL
SadelstolpeMerida, Comp CC, aluminium, diameter: 31.6 mm, setback: 15 mm
PedalerVP, VPE-891

Geometri

RamstorlekXS (47 cm)S (50 cm)SM (52 cm)ML (54 cm)L (56 cm)XL (59 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)470500520540560590
TT - Överrör (mm)525530540550565580
CS - Kedjestag (mm)435435435435435435
HTA - Vinkel, styrrör (°)71727272.57373
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)74.574.57473.57373
BD - Drop, vevlager (mm)656565656565
HT - Styrrör (mm)150160170190215240
FL - Gaffellängd (mm)395395395395395395
R - Reach (mm)368370371370371379
S - Stack (mm)566579589609635659
WB - Hjulbas (mm)101810091019101810171032
SH - Standover height (mm)745771787806826854