OUTLET
REA
REA!
%
31
Spara 2 500 kr
2500kr
2500
kr
2019

Merida, Speeder, 100, Juliet

7 999 kr 5 499 kr

Snabb och lätt. Speeder har mycket gemensamt med landsvägscykeln, men högre styrrör och rakt styre, vilket ger dig en mycket behagligare sittställning. Ett perfekt val för snabb cykelpendling och träning. 100-modellen kommer med en modern och lätt aluminiumram, samt kolfibergaffel för god komfort och låg vikt. Växlarna Shimano Acera 24 står för bra precision och de hydrauliska skivbromsarna ger dig utmärkt kontroll och bromsverkan. Modellen för damer har anpassat styre och sadel.

  • Trippelreducerad aluminiumram med låg vikt och elegant design. Fästen för skärmar och pakethållare.
  • Kolfibergaffel för bästa komfort och lägre vikt.
  • Shimano Acera bakväxel 3X8 (48/28T, 11-32T)
  • Merida Comp hjulset med snabba Maxxis Detonator 32-622 däck
  • Shimano MT-200 hydrauliska skivbromsar för bra kontroll och bromsverkan.
Nollställ
Delbetala från 153 kr per månad | Info
Artikelnr: M193211 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellSpeeder 100 Juliet
StorlekarXS (47 cm), S (50 cm), S/M (52 cm), M/L (54 cm)
Vikt10.66 kg, ramstorlek XS (47 cm), utan pedaler
FärgMatt-Grey (Pink/Purple)
Ram och Framgaffel
RamSpeeder TFS
FramgaffelSpeeder CF2
Växlar
Växelreglage, framShimano, ST-EF505
Växelreglage, bakShimano, ST-EF505-8 EZ-fire
FramväxelShimano, TY710
BakväxelShimano, Acera-X
Drivlina
VevpartiShimano, TY301, drevstorlek: 28-38-48T
VevlagerFSA, TH-7420ST, Cartridge Bearing
KedjaKMC, M700
KassettSunrace, CSM668, 11-32T
Bromsar
BromsreglageShimano, EF505
FrambromsShimano, BR-MT200 JKIT
Bromsskiva, framShimano, RT10, 160 mm
BakbromsShimano, BR-MT200
Bromsskiva, bakShimano, RT10, 160 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano, HB-TX505, 100x9 mm, axel: QR, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano, FH-TX505, 135x9 mm, axel: QR, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida, Comp SL, aluminiumfälg, höjd: 22 mm, invändig bredd: 17 mm
FramdäckMaxxis, Detonator, vikbart, 32-622
BakdäckMaxxis, Detonator, vikbart, 32-622
Cockpit
HandtagMerida, Expert EC
StyreMerida, Comp TK, aluminium, diameter: 31.8 mm, bredd: 600 mm, rise: 0 mm
StyrstamMerida, Comp CC, aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: 5°
StyrlagerMerida, M2341 Neck
SadelMerida, Juliet Sport
SadelstolpeMerida, Comp CC, aluminium, diameter: 31.6 mm, setback: 15 mm
PedalerVP, VPE-891

Geometri

RamstorlekXS (47 cm)S (50 cm)SM (52 cm)ML (54 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)470500520540
TT - Överrör (mm)525530540550
CS - Kedjestag (mm)435435435435
HTA - Vinkel, styrrör (°)71727272.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)74.574.57473.5
BD - Drop, vevlager (mm)65656565
HT - Styrrör (mm)150160170190
FL - Gaffellängd (mm)395395395395
R - Reach (mm)368370371370
S - Stack (mm)566579589609
WB - Hjulbas (mm)1018100910191018
SH - Standover height (mm)745771787806

Mer information

Vikt 39 kg
Dimensioner 180 × 20 × 120 cm
Storlek

XS/47 cm (155 – 170 cm), S/50 cm (165 – 175 cm), S-M/52 cm (170 – 179 cm), M-L/54 cm (175 – 185 cm)

Årsmodell

2019

Modellserie

Speeder

Varumärke

Merida

Kategori

Citybikes/Hybrider

Färg

Grå

Vikt

10.14 kg