OUTLET
REA
REA!
%
15
Spara 1 350 kr
1350kr
1350
kr
2020

Merida, Speeder 100

8 999 kr 7 649 kr

Merida Speeder är en riktigt snabb och lätt pendlarhoj, som delar många egenskaper med Meridas landsvägscyklar. 2020:års Speeder har fått helt ny design och en sportigare geometrin. Den sportiga komfortinspirerade geometrin, det raka styret och de kraftfulla skivbromsarna gör Speeder till en perfekt cykel för snabb pendling och eller träningsrundor. De breda däcken (32 mm), ger Speedern både bra komfort och bra grepp när det behövs.

Nollställ
Delbetala från 212 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M203210 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellSpeeder 100
StorlekarXS (47 cm), S (50 cm), S/M (52 cm), M/L (54 cm), L (56 cm), XL (59 cm)
Vikt
FärgMatt Black (Glossy Black/Silver)
Ram och Framgaffel
RamSpeeder Lite II - aluminium
FramgaffelMerida Speeder CF2 - kolfiber
Växlar
FramväxelreglageShimano ST-EF505
BakväxelreglageShimano ST-EF505-8 EZ-fire
FramväxelShimano TY710
BakväxelShimano Acera-X
Drivlina
VevpartiShimano TY301 - drevstorlek: 28-38-48T
VevlagerFSA TH-7420ST - BSA
KedjaKMC M700
KassettSunrace CSM668 - 8-delad, utväxling: 11-32T
Bromsar
BromsreglageShimano MT-200
FrambromsShimano MT-200
Bromsskiva, framShimano RT10 - diameter: 160 mm
BakbromsShimano MT-200
Bromsskiva, bakShimano RT10 - diameter: 160 mm
Hjul och Däck
FramnavJoytech D481SBT-SC-CL - axel: 100x9 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano TX505 - axel: 135x9 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida Comp SL - aluminiumfäg, invändig bredd: 17 mm
FramdäckMaxxis Detonator - ej vikbart, 32-622
BakdäckMaxxis Detonator - ej vikbart, 32-622
Cockpit
HandtagMerida Comp EC
StyreMerida Comp TK - aluminium, diameter: 31.8 mm, bredd: 660 mm, rise: 0 mm
StyrstamMerida Comp CC - aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: 6°
StyrlagerMerida M2341
SadelMerida Comp SL
SadelstolpeMerida Comp CC - aluminium, diameter: 30.9 mm, setback: 12 mm
PedalerVP VPE-891
Medföljande tillbehör
SkärmarMedföljer ej, se passande tillbehör
FramlampaMedföljer ej, se passande tillbehör
BaklampaMedföljer ej, se passande tillbehör
LåsMedföljer ej, se passande tillbehör
RingklockaJa, medföljer

Geometri

RamstorlekXS (47 cm)S (50 cm)SM (52 cm)ML (54 cm)L (56 cm)XL (59 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)470500520540560590
TT - Överrör (mm)555561571583597610
CS - Kedjestag (mm)438438438438438438
HTA - Vinkel, styrrör (°)7070.57171.57272
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)73.573.573.573.573.573.5
BD - Drop, vevlager (mm)656565656565
HT - Styrrör (mm)150160170190215240
FL - Gaffellängd (mm)395395395395395395
R - Reach (mm)388.5391.5398404410416
S - Stack (mm)561.5573584.5605.5631655
WB - Hjulbas (mm)1050.51052.51057.51065.51074.51088
SH - Standover height (mm)745771787806826854