OUTLET
2020

Merida, Silex 7000

35 999 kr

Visst är det en härlig känsla att bara köra på, utan att titta på klockan, och bara åka dit cykeln tar en! För just sådana turer är testvinnaren och prisbelönta SILEX helt rätt – vår mest komfortabla och mångsidiga landsvägscykel någonsin. Med sin moderna MTB-inspirerade geometri, långa över- och styrrör och kort styrstam känns den alert och förtroendeingivande att köra. Under 2020 kommer SILEX att finnas i både den klassiska 700c-versionen och en tuffare 650B-version. Cykelpressen fortsätter att strö lovord över SILEX: Road CC utnämner den till Gravel and Adventure Bike of the Year och Cyclingweekly.com ger den 9 av 10 poäng.

Nollställ
Delbetala från 1 000 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M204570 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellSilex 7000
StorlekarXS (44 cm), S (47 cm), M (50 cm), L (53 cm), XL (56 cm)
Vikt
FärgMatt Fog Green (Glossy Silver-Green)
Ram och Framgaffel
RamSilex CF2 - kolfiber, vikt: ca. 1090 g (storlek M 50 cm)
FramgaffelSilex CF2 - kolfiber, vikt ca. 520 g
Växlar
Växelreglage, framShimano GRX RX810
Växelreglage, bakShimano GRX RX810
FramväxelShimano GRX RX810
BakväxelShimano GRX RX810
Drivlina
VevpartiShimano GRX RX810 - drevstorlek: 48/31T
VevarmslängderXS/S 170 mm, M 172.5 mm, L/XL 175 mm
VevlagerFSA - BB386
KedjaKMC X11
KassettShimano HG800 - 11-delad, utväxling: 11-34T
Bromsar
BromsreglageShimano GRX RX810
FrambromsShimano GRX RX810 - Hydraulisk skivbroms
Bromsskiva, framShimano RT800 - diameter: 160 mm
BakbromsShimano GRX RX810 - Hydraulisk skivbroms
Bromsskiva, bakShimano RT800 - diameter: 160 mm
Hjul och Däck
HjulFulcrum Racing 700 DB
Framnav110x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
Baknav142x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarAluminiumfälg, invändig bredd: 19 mm, höjd: 22 mm, Tubeless Ready
FramdäckMaxxis Rambler - EXO, Tubeless Ready, vikbart, 38-622 mm
BakdäckMaxxis Rambler - EXO, Tubeless Ready, vikbart, 38-622 mm
Cockpit
StyrlindaMerida Road Expert
StyreMerida Expert GR - aluminium
StyrbredderXS/S 400 mm, M 420 mm, L/XL 440 mm
StyrstamMerida Expert CW - aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: -8°
Styrstamslängder80 mm för alla ramstorlekar
StyrlagerSilex
SadelMerida Expert CC
SadelstolpeMerida Expert CC - kolfiber, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm
PedalerMedföljer ej - se passande tillbehör
Medföljande tillbehör
ÖvrigtMerida Minitool

Geometri

RamstorlekXS (44 cm)S (47 cm)M (50 cm)L (53 cm)XL (56 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)440470500530560
TT - Överrör (mm)548564580600620
CS - Kedjestag (mm)430430430430430
HTA - Vinkel, styrrör (°)7171717171
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7474747474
BD - Drop, vevlager (mm)7575757575
HT - Styrrör (mm)160180200220240
FL - Gaffellängd (mm)397397397397397
R - Reach (mm)379390400415430
S - Stack (mm)558607626645664
WB - Hjulbas (mm)10271044106110821104
SH - Standover height (mm)701731760790819