OUTLET
2020

Merida, Silex+ 6000

34 999 kr

Nollställ
Delbetala från 972 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M204560 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
Modell<strong>Silex+ 6000</strong>
Storlekar
XS (44 cm), S (47 cm), M (50 cm), L (53 cm), XL (56 cm)
Vikt
FärgGlossy Ocean Blue (Black)
Ram och Framgaffel
RamSilex CF2 - kolfiber, vikt: ca. 1090 g (storlek M 50 cm)
FramgaffelSilex CF2 - kolfiber, vikt ca. 520 g
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 11 växlar)
Växelreglage, bakSram Force 1 HRD
FramväxelIngen framväxel (1 X 11 växlar)
BakväxelSram Force 1
Drivlina
VevpartiSram Force 1 - drevstorlek: 38T
VevarmslängderXS/S 170 mm, M 172.5 mm, L/XL 175 mm
VevlagerFSA - BB386
KedjaKMC X11
KassettSram PG-1130 - 11-delad, utväxling: 11-42T
Bromsar
BromsreglageSram Force 1 HRD
FrambromsSram Force 1 - Hydraulisk skivbroms
Bromsskiva, framSram CenterLine - diameter: 160 mm
BakbromsSram Force 1 - Hydraulisk skivbroms
Bromsskiva, bakSram CenterLine - diameter: 160 mm
Hjul och Däck
FramnavVP 173SB - 110x12 mm, infästning bromsskiva: 6 bultar
BaknavVP 273SB - 142x12 mm, infästning bromsskiva: 6 bultar
Fälgar
Merida Expert CX - aluminiumfälg, invändig bredd: 19 mm, höjd: 24 mm
Framdäck
Kenda Flintridge Pro - Tubeless Ready, vikbart, 45-584 mm
Bakdäck
Kenda Flintridge Pro - Tubeless Ready, vikbart, 45-584 mm
Cockpit
StyrlindaMerida Road Expert
StyreMerida Expert GR - aluminium
StyrbredderXS/S 400 mm, M 420 mm, L/XL 440 mm
Styrstam
Merida Expert CW - aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: -8°
Styrstamslängder80 mm för alla ramstorlekar
StyrlagerSilex
SadelMerida Expert CC
Sadelstolpe
Merida Expert CC - kolfiber, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm
PedalerMedföljer ej - se passande tillbehör
Medföljande tillbehör
ÖvrigtMerida Minitool

Geometri

RamstorlekXS (44 cm)S (47 cm)M (50 cm)L (53 cm)XL (56 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)440470500530560
TT - Överrör (mm)548564580600620
CS - Kedjestag (mm)430430430430430
HTA - Vinkel, styrrör (°)7171717171
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7474747474
BD - Drop, vevlager (mm)7575757575
HT - Styrrör (mm)160180200220240
FL - Gaffellängd (mm)397397397397397
R - Reach (mm)379390400415430
S - Stack (mm)558607626645664
WB - Hjulbas (mm)10271044106110821104
SH - Standover height (mm)701731760790819