REA
REA!
%
21
Spara 4 000 kr
4000kr
4000
kr
2019

Merida, Silex, 600

18 999 kr 14 999 kr

Alla vägar är dina! Vår mest komfortabla och allsidiga landsvägscykel någonsin. Inspirerad av modern geometri för cykling i terräng: långt överrör och styrrör, tillsammans med en kort styrstam och reach, ger dig en superbekväm sittställning i kombination med snabb och säker styrning.

  • Trippelreducerad aluminiumram med upprätt sittställning och optimal geometri för äventyrscykling. Fästen för skärmar och pakethållare.
  • Kolfibergaffel med 12 millimeters genomgående axel för optimal komfort och precision.
  • Sram Apex 1X11 (44T, 11-42T)
  • Fulcrum Racing 700 DB hjulset (1750 gram) med däcken Maxxis Razzo 35 mm.
  • Sram Apex hydrauliska skivbromsar för optimal kontroll och bromsverkan (160 mm).
Nollställ
Delbetala från 417 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M194540 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellSilex 600
StorlekarXS (44 cm), S (47 cm), M (50 cm), L (53 cm), XL (56 cm)
Vikt9.79 kg, ramstorlek M (50 cm), utan pedaler
FärgMetallic Blue (Blue)
Ram och Framgaffel
RamSilex Lite
FramgaffelSilex CF2
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 11 växlar)
Växelreglage, bakSram, Apex 1 HRD
FramväxelIngen framväxel (1 X 11 växlar)
BakväxelSram, Apex1
Drivlina
VevpartiSram, Apex1, drevstorlek: 44T
VevlagerSram, Pressfit PF86
KedjaKMC, X11-1
KassettSram, PG-1130, 11-42T
Bromsar
BromsreglageSram, Apex 1 Disc
FrambromsSram, Apex1 HRD, Hydraulic Disc
Bromsskiva, framShimano, RT54, 160 mm
BakbromsSram, Apex1 HRD, Hydraulic Disc
Bromsskiva, bakShimano, RT54, 160 mm
Hjul och Däck
HjulFulcrum Racing 700 DB
Framnav110x12 mm, axel: QR48N, infästning bromsskiva: Centerlock
Baknav142x12 mm, axel: QR48, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarAluminiumfälg, höjd: 22 mm, invändig bredd: 19 mm
FramdäckMaxxis, Razzo, Silkworm, vikbart, 35-622
BakdäckMaxxis, Razzo, Silkworm, vikbart, 35-622
Cockpit
HandtagMerida, Road Expert
StyreMerida, Expert GR
StyrstamMerida, Expert CC, aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: - 5°
StyrlagerMerida, M2331, 2191026683
SadelMerida, Comp CC
SadelstolpeMerida, Comp CC, aluminium, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm
PedalerMedföljer ej

Geometri

RamstorlekXS (44 cm)S (47 cm)M (50 cm)L (53 cm)XL (56 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)440470500530560
TT - Överrör (mm)548554579600620
CS - Kedjestag (mm)430430430430430
HTA - Vinkel, styrrör (°)7171717171
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7474747474
BD - Drop, vevlager (mm)7575757575
HT - Styrrör (mm)160180200220240
FL - Gaffellängd (mm)397397397397397
R - Reach (mm)380380400415430
S - Stack (mm)587606625644663
WB - Hjulbas (mm)10271034106010821103
SH - Standover height (mm)715742770797825