REA
REA!
%
20
Spara 3 410 kr
3410kr
3410
kr
2019

Merida, Silex, 400

16 999 kr 13 589 kr

Alla vägar är dina! Vår mest komfortabla och allsidiga landsvägscykel någonsin. Inspirerad av modern geometri för cykling i terräng: långt överrör och styrrör, tillsammans med en kort styrstam och reach, ger dig en superbekväm sittställning i kombination med snabb och säker styrning.

  • Trippelreducerad aluminiumram med upprätt sittställning och optimal geometri för äventyrscykling. Fästen för skärmar och pakethållare.
  • Kolfibergaffel med 12 millimeters genomgående axel för optimal komfort och precision.
  • Shimano 105 2X11 (48/32T, 11-34T)
  • Merida Comp hjulset med allround-däcken Maxxis Razzo 35 mm.
  • Shimano 105 hydrauliska skivbromsar för optimal kontroll och bromsverkan (160 mm).
Nollställ
Delbetala från 377 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M194530 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellSilex 400
StorlekarXS (44 cm), S (47 cm), M (50 cm), L (53 cm), XL (56 cm)
Vikt10.16 kg, ramstorlek M (50 cm), utan pedaler
FärgDark Red (Red)
Ram och Framgaffel
RamSilex Lite
FramgaffelSilex CF2
Växlar
Växelreglage, framShimano, 105 Disc
Växelreglage, bakShimano, 105 Disc
FramväxelShimano, 105
BakväxelShimano, 105, GS
Drivlina
VevpartiFSA, Gossamer Pro, drevstorlek: 32-48T
VevlagerFSA, BB PF86, axel: 30 mm
KedjaKMC, X11-1
KassettShimano, CS-HG700, 11-34T
Bromsar
BromsreglageShimano, 105 Disc
FrambromsShimano, 105, Hydraulic Disc
Bromsskiva, framShimano, RT10, 160 mm
BakbromsShimano, 105, Hydraulic Disc
Bromsskiva, bakShimano, RT10, 160 mm
Hjul och Däck
FramnavVP, CLK170F, 110x12 mm, axel: QR48N, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavVP, CLK270R, 142x12 mm, axel: QR48, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida, Comp SL, aluminiumfälg, höjd: 22 mm, invändig bredd: 17 mm
FramdäckMaxxis, Razzo, Silkworm, vikbart, 35-622
BakdäckMaxxis, Razzo, Silkworm, vikbart, 35-622
Cockpit
HandtagMerida, Road Expert
StyreMerida, Expert GR
StyrstamMerida, Expert CC, aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: - 5°
StyrlagerMerida, M2331, 2191026683
SadelMerida, Comp CC
SadelstolpeMerida, Comp CC, aluminium, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm
PedalerMedföljer ej

Geometri

RamstorlekXS (44 cm)S (47 cm)M (50 cm)L (53 cm)XL (56 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)440470500530560
TT - Överrör (mm)548554579600620
CS - Kedjestag (mm)430430430430430
HTA - Vinkel, styrrör (°)7171717171
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7474747474
BD - Drop, vevlager (mm)7575757575
HT - Styrrör (mm)160180200220240
FL - Gaffellängd (mm)397397397397397
R - Reach (mm)380380400415430
S - Stack (mm)587606625644663
WB - Hjulbas (mm)10271034106010821103
SH - Standover height (mm)715742770797825