NYHET!
2020

Merida, Silex 400, grå/svart

16 999 kr

Visst är det en härlig känsla att bara köra på, utan att titta på klockan, och bara åka dit cykeln tar en! För just sådana turer är testvinnaren och prisbelönta SILEX helt rätt – vår mest komfortabla och mångsidiga landsvägscykel någonsin. Med sin moderna MTB-inspirerade geometri, långa över- och styrrör och kort styrstam känns den alert och förtroendeingivande att köra. Under 2020 kommer SILEX att finnas i både den klassiska 700c-versionen och en tuffare 650B-version. Cykelpressen fortsätter att strö lovord över SILEX: Road CC utnämner den till Gravel and Adventure Bike of the Year och Cyclingweekly.com ger den 9 av 10 poäng.

Nollställ

Topeak bikepacking

Dags för äventyr!

  • Topeak, VersaCage, fäste - 299 kr239 kr
    Topeak, FrontLoader, styrväska, 8 l, svart - 849 kr659 kr
    Topeak, MidLoader, ramväska, 3 l, svart - 499 kr359 kr
    Topeak, MidLoader, ramväska, 6 l, svart - 699 kr529 kr
    Topeak, BackLoader, packväska, 10 l, svart - 899 kr619 kr
    Topeak, BackLoader, packväska, 15 l, svart - 999 kr899 kr

Montering av cykeltillbehör

Vill du att vi skall montera dina cykeltillbehör - självklart är det kostnadsfritt.

Cykel

Tillbehör

Cykel inklusive tillbehör

Du sparar

Delbetala från 472 kr per månad | Info
Artikelnr: M204530 Kategorier: , , ,

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellSilex 400
StorlekarXS (44 cm), S (47 cm), M (50 cm), L (53 cm), XL (56 cm)
Vikt
FärgGlossy Anthracite (Matt Black), Matt Medium Blue (Blue)
Ram och Framgaffel
RamSilex Lite - aluminium, vikt: ca. 1900 g (storlek M 50 cm)
FramgaffelSilex CF2 - kolfiber, vikt ca. 520 g
Växlar
Växelreglage, framShimano GRX RX400
Växelreglage, bakShimano GRX RX400
FramväxelShimano GRX RX400
BakväxelShimano GRX RX400
Drivlina
VevpartiShimano GRX RX600 - drevstorlek: 46/30T
VevarmslängderXS/S 170 mm, M 172.5 mm, L/XL 175 mm
VevlagerShimano BB72 - BB 86
KedjaKMC X10
KassettShimano HG50 - 10-delad, utväxling: 11-36T
Bromsar
BromsreglageShimano GRX RX400
FrambromsShimano GRX RX400 - Hydraulisk skivbroms
Bromsskiva, framShimano RT10 - diameter: 160 mm
BakbromsShimano GRX RX400 - Hydraulisk skivbroms
Bromsskiva, bakShimano RT10 - diameter: 160 mm
Hjul och Däck
FramnavVP CLK170F - 110x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavVP CLK270R - 142x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida Comp SL - aluminiumfälg, invändig bredd: 17 mm, höjd: 22 mm
FramdäckMaxxis Rambler - EXO, Tubeless Ready, vikbart, 38-622 mm
BakdäckMaxxis Rambler - EXO, Tubeless Ready, vikbart, 38-622 mm
Cockpit
StyrlindaMerida Road Expert
StyreMerida Expert GR - aluminium
StyrbredderXS/S 400 mm, M 420 mm, L/XL 440 mm
StyrstamMerida Expert CW - aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: -8°
Styrstamslängder80 mm för alla ramstorlekar
StyrlagerMerida M2331
SadelMerida Comp CC
SadelstolpeMerida Comp CC - aluminium, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm
PedalerMedföljer ej - se passande tillbehör

Geometri

RamstorlekXS (44 cm)S (47 cm)M (50 cm)L (53 cm)XL (56 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)440470500530560
TT - Överrör (mm)548554579600620
CS - Kedjestag (mm)430430430430430
HTA - Vinkel, styrrör (°)7171717171
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7474747474
BD - Drop, vevlager (mm)7575757575
HT - Styrrör (mm)160180200220240
FL - Gaffellängd (mm)397397397397397
R - Reach (mm)380380400415430
S - Stack (mm)587606625644663
WB - Hjulbas (mm)10271034106010821103
SH - Standover height (mm)715742770797825

Mer information

Storlek

XS/44 cm (150 – 165 cm), S/47 cm (160 – 170 cm), M/50 cm (165 – 175 cm), L/53 cm (175 – 185 cm), XL/56 cm (185 – 195 cm)

Årsmodell

2020

Modellserie

Silex

Varumärke

Merida

Färg

Grå, Svart

Vikt

10,13 kg