2020

Merida, Silex 300

16 999 kr

Visst är det en härlig känsla att bara köra på, utan att titta på klockan, och bara åka dit cykeln tar en! För just sådana turer är testvinnaren och prisbelönta SILEX helt rätt – vår mest komfortabla och mångsidiga landsvägscykel någonsin. Med sin moderna MTB-inspirerade geometri, långa över- och styrrör och kort styrstam känns den alert och förtroendeingivande att köra. Under 2020 kommer SILEX att finnas i både den klassiska 700c-versionen och en tuffare 650B-version. Cykelpressen fortsätter att strö lovord över SILEX: Road CC utnämner den till Gravel and Adventure Bike of the Year och Cyclingweekly.com ger den 9 av 10 poäng.

Nollställ
Delbetala från 472 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M204520 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellSilex 300
StorlekarXS (44 cm), S (47 cm), M (50 cm), L (53 cm), XL (56 cm)
Vikt
FärgSilk Titan (Black)
Ram och Framgaffel
RamSilex Lite - aluminium, vikt: ca. 1900 g (storlek M 50 cm)
FramgaffelSilex CF2 - kolfiber, vikt ca. 520 g
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 11 växlar)
Växelreglage, bakSram Apex 1
FramväxelIngen framväxel (1 X 11 växlar)
BakväxelSram Apex 1
Drivlina
VevpartiFSA Gossamer - drevstorlek: 44T
VevarmslängderXS/S 170 mm, M 172.5 mm, L/XL 175 mm
VevlagerFSA Megaexo - BB 86
KedjaKMC X11
KassettSunrace CSMS8 - 11-delad, utväxling: 11-42T
Bromsar
BromsreglageSram Apex 1
FrambromsTektro Spyre - Mekanisk skivbroms
Bromsskiva, framTektro M160 - diameter: 160 mm
BakbromsTektro Spyre - Mekanisk skivbroms
Bromsskiva, bakTektro M160 - diameter: 160 mm
Hjul och Däck
FramnavVP 173SB - 110x12 mm, infästning bromsskiva: 6 bultar
BaknavVP 273SB - 142x12 mm, infästning bromsskiva: 6 bultar
FälgarMerida Comp SL - aluminiumfälg, invändig bredd: 17 mm, höjd: 22 mm
FramdäckMaxxis Rambler - EXO, Tubeless Ready, vikbart, 38-622 mm
BakdäckMaxxis Rambler - EXO, Tubeless Ready, vikbart, 38-622 mm
Cockpit
StyrlindaMerida Road Expert
StyreMerida Expert GR - aluminium
StyrbredderXS/S 400 mm, M 420 mm, L/XL 440 mm
StyrstamMerida Expert CW - aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: -8°
Styrstamslängder80 mm för alla ramstorlekar
StyrlagerMerida M2331
SadelMerida Comp CC
SadelstolpeMerida Comp CC - aluminium, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm
PedalerMedföljer ej - se passande tillbehör

Geometri

RamstorlekXS (44 cm)S (47 cm)M (50 cm)L (53 cm)XL (56 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)440470500530560
TT - Överrör (mm)548554579600620
CS - Kedjestag (mm)430430430430430
HTA - Vinkel, styrrör (°)7171717171
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7474747474
BD - Drop, vevlager (mm)7575757575
HT - Styrrör (mm)160180200220240
FL - Gaffellängd (mm)397397397397397
R - Reach (mm)380380400415430
S - Stack (mm)587606625644663
WB - Hjulbas (mm)10271034106010821103
SH - Standover height (mm)715742770797825