REA
REA!
%
21
Spara 2 500 kr
2500kr
2500
kr
2019

Merida, Silex, 200

11 999 kr 9 499 kr

Alla vägar är dina! Silex-serien är Meridas mest komfortabla och allsidiga landsvägscyklar någonsin. Med inspiration från modern terrängcykelgeometri: långt överrör och styrrör i kombination med kort styrstam och reach, vilket ger dig en väldigt behaglig sittställning och garanterar kvick och säker styrning. Merida Silex 200 kommer med genomgående bra komponenter: Shimano Sora 18-växlar, mekaniska skivbromsar för bra bromsverkan och kontroll, samt däck som är utvecklade särskilt för Silex tillsammans med Maxxis. Modellen passar dig som gillar hög fart och god komfort på längre turer på grus och asfalt. Perfekt för snabb pendling både sommar och vinter.

  • Trippelreducerad aluminiumram med upprätt sittställning och optimal design för gravelcyklar. Fästen för tre flaskställ, skärmar och pakethållare. Även fästen på gaffeln för pakethållare för extra packning. PF 86 vevlager.
  • Kolfibergaffel med 12 mm genomgående axel ger optimal komfort och precision.
  • Shimano Sora 2X9 (48/32T, 11-32T)
  • Merida Comp hjulset med allrounddäcken Maxxis Razzo 35-622.
  • Shimano Sora bromsreglage tillsammans med Promax mekaniska bromsar för säker bromsverkan.
Nollställ
Delbetala från 264 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M194510 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellSilex 200
StorlekarXS (44 cm), S (47 cm), M (50 cm), L (53 cm), XL (56 cm)
Vikt10.34 kg, ramstorlek M (50 cm), utan pedaler
FärgMatt-Silver (White)
Ram och Framgaffel
RamSilex Lite
FramgaffelSilex CF2
Växlar
Växelreglage, framShimano, Sora
Växelreglage, bakShimano, Sora
FramväxelShimano, Sora
BakväxelShimano, Sora, GS
Drivlina
VevpartiFSA, Omega, drevstorlek: 32-48T
VevlagerFSA, PF86 MegaExo
KedjaKMC, M99
KassettShimano, CS-HG200, 11-32T
Bromsar
BromsreglageShimano, Sora
FrambromsPromax, Decode R, Mechanical Disc
Bromsskiva, framPromax, G160, 160 mm
BakbromsPromax, Decode R, Mechanical Disc
Bromsskiva, bakPromax, G160, 160 mm
Hjul och Däck
FramnavVP, 173SB, 110x12 mm, axel: QR48N, 32 ekrar, infästning bromsskiva: 6 bultar
BaknavVP, 273SB, 142x12 mm, axel: QR48, 32 ekrar, infästning bromsskiva: 6 bultar
FälgarMerida, Comp SL, aluminiumfälg, höjd: 22 mm, invändig bredd: 17 mm
FramdäckMaxxis, Razzo, Silkworm, vikbart, 35-622
BakdäckMaxxis, Razzo, Silkworm, vikbart, 35-622
Cockpit
HandtagMerida, Road Comp
StyreMerida, Expert GR
StyrstamMerida, Comp CC, aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: - 6°
StyrlagerMerida, M2331, 2191026683
SadelMerida, Comp CC
SadelstolpeMerida, Comp CC, aluminium, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm
PedalerMedföljer ej

Geometri

RamstorlekXS (44 cm)S (47 cm)M (50 cm)L (53 cm)XL (56 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)440470500530560
TT - Överrör (mm)548554579600620
CS - Kedjestag (mm)430430430430430
HTA - Vinkel, styrrör (°)7171717171
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7474747474
BD - Drop, vevlager (mm)7575757575
HT - Styrrör (mm)160180200220240
FL - Gaffellängd (mm)397397397397397
R - Reach (mm)380380400415430
S - Stack (mm)587606625644663
WB - Hjulbas (mm)10271034106010821103
SH - Standover height (mm)715742770797825