REA
REA!
%
15
Spara 5 250 kr
5250kr
5250
kr
2020

Merida, Scultura Disc 6000

34 999 kr 29 749 kr

Merida Scultura är valet för dig som söker låg vikt och ett mer klassiskt utseende på din racercykel. Även Pro Tour-cyklisterna i Bahrain Merida vänder sig till Sculturan när de stora bergen står på dagsschemat och låg vikt kommer före fart. Sammanfattat förenar Sculturan bäst-i-klassen-komfort med oslagbar acceleration och klättringsförmåga i toppklass – en riktigt vass racer helt enkelt.

Nollställ
Delbetala från 826 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M204750 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellScultura Disc 6000
StorlekarXXS (44 cm), XS (47 cm), S (50 cm), S/M (52 cm), M/L (54 cm), L (56 cm), XL (59 cm)
Vikt
FärgDark Silver/Black
Ram och Framgaffel
RamScultura CF2 Disc - kolfiber, vikt: ca. 1100 g (storlek M/L 54 cm)
FramgaffelScultura CF2 Disc - kolfiber, vikt ca. 420 g
Växlar
Växelreglage, framShimano Ultegra Disc
Växelreglage, bakShimano Ultegra Disc
FramväxelShimano Ultegra
BakväxelShimano Ultegra - GS
Drivlina
VevpartiShimano Ultegra - drevstorlek: 50/34T
VevarmslängderXXS 165 mm, XS/S 170 mm, SM/ML 172.5 mm, L/XL 175 mm
VevlagerShimano BB72 - BB 86
KedjaKMC X11
KassettShimano 105 R7000 - 11-delad, utväxling: 11-30T
Bromsar
BromsreglageShimano Ultegra Disc
FrambromsShimano Ultegra - Hydraulisk skivbroms
Bromsskiva, framShimano RT800 - diameter: 160 mm
BakbromsShimano Ultegra - Hydraulisk skivbroms
Bromsskiva, bakShimano RT800 - diameter: 160 mm
Hjul och Däck
HjulFulcrum Racing 700 DB
Framnav110x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
Baknav142x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarAluminiumfälg, invändig bredd: 19 mm, höjd: 22 mm, Tubeless Ready
FramdäckContinental Grand Sport Race - vikbart, 25-622 mm
BakdäckContinental Grand Sport Race - vikbart, 25-622 mm
Cockpit
StyrlindaMerida Road Expert
StyreMerida Expert SL - aluminium
StyrbredderXXS/XS 380 mm, S 400 mm, SM/ML 420 mm, L/XL 440 mm
StyrstamMerida Expert CC - aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: 5°
StyrstamslängderXXS/XS 80 mm, S 90 mm, SM/ML 100 mm, L/XL 110 mm
StyrlagerMerida M2331
SadelPrologo Nago Evo
SadelstolpeMerida Expert CC - kolfiber, diameter: 27.2 mm, setback: 15 mm
PedalerMedföljer ej - se passande tillbehör

Geometri

RamstorlekXXS (44 cm)XS (47 cm)S (50 cm)SM (52 cm)ML (54 cm)L (56 cm)XL (59 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)440470500520540560590
TT - Överrör (mm)515520530545560575590
CS - Kedjestag (mm)408408408408408408408
HTA - Vinkel, styrrör (°)71717273737373.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7574,5747473,57373
BD - Drop, vevlager (mm)66666666666666
HT - Styrrör (mm)120130140150170190215
FL - Gaffellängd (mm)375375375375375375375
R - Reach (mm)376373375386390394401
S - Stack (mm)519529542555574593619
WB - Hjulbas (mm)98298397998599810051014
SH - Standover height (mm)701720750769787807836