REA
REA!
%
15
Spara 3 460 kr
3460kr
3460
kr
2019

Merida, Scultura Juliet, Disc, 4000

22 999 kr 19 539 kr

Scultura är vår serie med klassiska och stilrena landsvägscyklar. Scultura är förstahandsvalet för Pro Tour-cyklisterna i Bahrain Merida när låg vikt har högsta prioritet på krävande etapper. Scultura Disc 4000 passar motions- och tävlingscyklisten som önskar sig låg vikt, optimal bromsverkan och kontroll, samt neutral racinggeometri för långa rundor och lopp. Cykeln levereras med nya modellen av Shimano 105 för 2019. Juliet-modellen är särskilt anpassad för damer.

  • CF2 kolfiberram med NACA FASTBACK aerodynamisk ramprofil och 86 vevlager.
  • CF2 kolfibergaffel (12 mm)
  • Shimano 105 2X11 (50/34, 11-28t)
  • Merida Expert hjulset med Continental Ultra Sport II 25-622 däck
  • Shimano 105 R7000 hydrauliska skivbromsar skivebremser med 160 mm skivor.
Nollställ
Delbetala från 543 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M194721 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellScultura Disc 4000 Juliet
StorlekarXXS (44 cm), XS (47 cm), S (50 cm), S/M (52 cm)
Vikt8.14 kg, ramstorlek S (50 cm), utan pedaler
FärgSilk Dark Silver (Teal)
Ram och Framgaffel
RamScultura CF2 Disc
FramgaffelScultura CF2 Disc
Växlar
Växelreglage, framShimano, R7025 Disc
Växelreglage, bakShimano, R7025 Disc
FramväxelShimano, 105
BakväxelShimano, 105, GS
Drivlina
VevpartiShimano, 105, drevstorlek: 34-50T
VevlagerShimano, Pressfit BB71
KedjaKMC, X11-1
KassettShimano, CS-R7000, 11-30T
Bromsar
BromsreglageShimano, 105 R7000
FrambromsShimano, 105 Lady, Hydraulic Disc
Bromsskiva, framShimano, RT54, 160 mm
BakbromsShimano, 105 Lady, Hydraulic Disc
Bromsskiva, bakShimano, RT54, 160 mm
Hjul och Däck
FramnavVP, CLK170F, 110x12 mm, axel: QR48N, 28 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavVP, CLK270R, 142x12 mm, axel: QR48, 28 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida, Expert SL, aluminiumfälg, höjd: 22 mm, invändig bredd: 17 mm
FramdäckContinental, Ultra Sport II, vikbart, 25-622
BakdäckContinental, Ultra Sport II, vikbart, 25-622
Cockpit
HandtagMerida, Road Expert
StyreMerida, Expert SL, aluminium
StyrstamMerida, Expert CC, aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: - 5°
StyrlagerMerida, M2331 Neck, 2191026445
SadelMerida, Juliet Sport
SadelstolpeMerida, Expert CC, kolfiber, diameter: 27.2 mm, setback: 15 mm
PedalerMedföljer ej

Geometri

RamstorlekXXS (44 cm)XS (47 cm)S (50 cm)SM (52 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)440470500520
TT - Överrör (mm)515520530545
CS - Kedjestag (mm)408408408408
HTA - Vinkel, styrrör (°)71717273
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7574.57474
BD - Drop, vevlager (mm)66666666
HT - Styrrör (mm)120130140150
FL - Gaffellängd (mm)374374374374
R - Reach (mm)367373375386
S - Stack (mm)519529542555
WB - Hjulbas (mm)982983979985
SH - Standover height (mm)699717747766