OUTLET
REA
REA!
%
15
Spara 3 900 kr
3900kr
3900
kr
2020

Merida, Scultura Disc 4000

25 999 kr 22 099 kr

Merida Scultura är valet för dig som söker låg vikt och ett mer klassiskt utseende på din racercykel. Även Pro Tour-cyklisterna i Bahrain Merida vänder sig till Sculturan när de stora bergen står på dagsschemat och låg vikt kommer före fart. Sammanfattat förenar Sculturan bäst-i-klassen-komfort med oslagbar acceleration och klättringsförmåga i toppklass – en riktigt vass racer helt enkelt.

Nollställ
Delbetala från 614 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M204740 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellScultura Disc 4000
StorlekarXXS (44 cm), XS (47 cm), S (50 cm), S/M (52 cm), M/L (54 cm), L (56 cm), XL (59 cm)
Vikt
FärgSilk Titan/Black
Ram och Framgaffel
RamScultura CF2 Disc - kolfiber, vikt: ca. 1100 g (storlek M/L 54 cm)
FramgaffelScultura CF2 Disc - kolfiber, vikt ca. 420 g
Växlar
Växelreglage, framShimano 105 Disc
Växelreglage, bakShimano 105 Disc
FramväxelShimano 105
BakväxelShimano 105 - GS
Drivlina
VevpartiShimano 105 - drevstorlek: 50/34T
VevarmslängderXXS 165 mm, XS/S 170 mm, SM/ML 172.5 mm, L/XL 175 mm
VevlagerShimano BB72 - BB 86
KedjaKMC X11
KassettShimano 105 R7000 - 11-delad, utväxling: 11-30T
Bromsar
BromsreglageShimano 105 Disc
FrambromsShimano 105 - Hydraulisk skivbroms
Bromsskiva, framShimano RT54 - diameter: 160 mm
BakbromsShimano 105 - Hydraulisk skivbroms
Bromsskiva, bakShimano RT54 - diameter: 160 mm
Hjul och Däck
Hjul
FramnavVP CLK170F - 100x9 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavVP CLK270R - 142x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida Expert SL - aluminiumfälg, invändig bredd: 17 mm, höjd: 22 mm
FramdäckContinental Ultra Sport II - vikbart, 25-622 mm
BakdäckContinental Ultra Sport II - vikbart, 25-622 mm
Cockpit
StyrlindaMerida Road Expert
StyreMerida Expert SL - aluminium
StyrbredderXXS/XS 380 mm, S 400 mm, SM/ML 420 mm, L/XL 440 mm
StyrstamMerida Expert CC - aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: 5°
StyrstamslängderXXS/XS 80 mm, S 90 mm, SM/ML 100 mm, L/XL 110 mm
StyrlagerMerida M2331
SadelMerida Comp SL
SadelstolpeMerida Expert CC - kolfiber, diameter: 27.2 mm, setback: 15 mm
PedalerMedföljer ej - se passande tillbehör
Medföljande tillbehör
ÖvrigtMerida Minitool

Geometri

RamstorlekXXS (44 cm)XS (47 cm)S (50 cm)SM (52 cm)ML (54 cm)L (56 cm)XL (59 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)440470500520540560590
TT - Överrör (mm)515520530545560575590
CS - Kedjestag (mm)408408408408408408408
HTA - Vinkel, styrrör (°)71717273737373.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7574,5747473,57373
BD - Drop, vevlager (mm)66666666666666
HT - Styrrör (mm)120130140150170190215
FL - Gaffellängd (mm)375375375375375375375
R - Reach (mm)376373375386390394401
S - Stack (mm)519529542555574593619
WB - Hjulbas (mm)98298397998599810051014
SH - Standover height (mm)701720750769787807836