REA
REA!
%
25
Spara 2 260 kr
2260kr
2260
kr
2019

Merida, Scultura, 100

8 999 kr 6 739 kr

Scultura är vår serie med klassiska och stilrena landsvägscyklar. Scultura är förstahandsvalet för Pro Tour-cyklisterna i Bahrain Merida när låg vikt har högsta prioritet på krävande etapper. Scultura 100 är vår instegsmodell, även om den inte alls ser ut som en sådan.

  • Trippelreducerad aluminiumram med konformat styrrör och pressfit 86 vevlager.
  • Kolfibergaffel för optimal komfort och låg vikt.
  • Shimano Claris 2X8 (50/34, 11-28t)
  • Merida Comp hjulset med Maxxis Dolomites 25-622 däck
  • Neutral geometri för en upprätt och komfortabel sittställning.
Nollställ
Delbetala från 187 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M194610 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellScultura 100
StorlekarXXXXS (38 cm), XXXS (41 cm), XXS (44 cm), XS (47 cm), S (50 cm), S/M (52 cm), M/L (54 cm), L (56 cm), XL (59 cm)
Vikt9.5 kg, ramstorlek M/L (54 cm), utan pedaler
FärgMatt-Black (White)
Ram och Framgaffel
RamScultura Lite-BSA
FramgaffelScultura CF
Växlar
Växelreglage, framShimano, Claris
Växelreglage, bakShimano, Claris
FramväxelShimano, Claris
BakväxelShimano, Claris, GS
Drivlina
VevpartiFSA, Tempo, drevstorlek: 34-50T
VevlagerFSA, TH-7420ST
KedjaKMC, M700
KassettSunrace, CS8, 11-28T
Bromsar
BromsreglageShimano, Claris
FrambromsLee Chi, Road Dual Pivot
BakbromsLee Chi, Road Dual Pivot
Hjul och Däck
FramnavVP, M700F, 100x9 mm, axel: QR, 24 ekrar
BaknavVP, M700R, 130x9 mm, axel: QR, 28 ekrar
FälgarMerida, Comp SL, aluminiumfälg, höjd: 24 mm, invändig bredd: 17 mm
FramdäckMaxxis, Dolomites, vikbart, 25-622
BakdäckMaxxis, Dolomites, vikbart, 25-622
Cockpit
HandtagMerida, Road Comp
StyreMerida, Expert SL, aluminium
StyrstamMerida, Comp CC, aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: - 6°
StyrlagerMerida, 2341 Neck, 2191022388
SadelMerida, Comp SL
SadelstolpeMerida, Comp CC, aluminium, diameter: 27.2, setback: 12 mm
PedalerMedföljer ej

Geometri

RamstorlekXXS (44 cm)XS (47 cm)S (50 cm)SM (52 cm)ML (54 cm)L (56 cm)XL (59 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)440470500520540560590
TT - Överrör (mm)515520530545560575590
CS - Kedjestag (mm)408408408408408408408
HTA - Vinkel, styrrör (°)71717273737373.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7574.5747473.57373
BD - Drop, vevlager (mm)66666666666666
HT - Styrrör (mm)120130140150170190215
FL - Gaffellängd (mm)375375375375375375375
R - Reach (mm)376373384386390394401
S - Stack (mm)519529542555574593619
WB - Hjulbas (mm)98298397998599510051014
SH - Standover height (mm)697720744762779798826