OUTLET
REA
REA!
%
21
Spara 7 998 kr
7998kr
7998
kr
2019

Merida, Reacto Disc YC Edition

37 997 kr 29 999 kr

Reacto – Aerodynamics Simplified! Reacto är förstahandsvalet för Pro Tour-cyklisterna i Bahrain Merida på snabba etapper där hög fart har större prioritet än låg vikt. Reacto används i de tävlingar där just farten är viktigast – alltså de flesta lopp, utom de rena bergsetapperna. Reacto YC-Edition passar cyklisten som ställer stora krav på optimala aerodynamiska egenskaper, styvhet och responsivitet under hård belastning, och som föredrar en neutral ramgeometri för ökad komfort och en bekvämare sittställning. Reacto är den perfekta cykeln för långa rundor och lopp som exempelvis Vätternrundan. YC-Edition är en specialmodell för säsongen 2019 och kommer i ett begränsat antal. Den har unik design och ett utseende som skiljer sig åt från resten av Reacto-modellerna.

  • CF2 kolfiberram (1300 g) med neutral geometri, NACA FASTBACK aerodynamiska ramprofil och BB386 vevlager.
  • CF2 kolfibergaffel med 12 mm axel ger optimal komfort och precision.
  • Shimano DuraAce 2X11 (52/36, 11-30T)
  • Vision Metron 55DB kolfiberhjul med 55 mm hög profil (1730 g) och Continental Grand Sport Race 25-622 däck.
  • Vision Metron 4D Flat kolfiberstyre för låg vikt och aerodynamiska egenskaper.
Nollställ
Delbetala från 833 kr per månad | Info
Artikelnr: M194980 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellReacto Disc YC Edition
StorlekarXS (47 cm), S (50 cm), S/M (52 cm), M/L (54 cm), L (56 cm), XL (59 cm)
Vikt8.2 kg, ramstorlek M/L (54 cm), utan pedaler
FärgBlack/Blue
Ram och Framgaffel
RamReacto CF2 Disc
FramgaffelReacto CF2 Disc
Växlar
Växelreglage, framShimano, Ultegra Disc
Växelreglage, bakShimano, Ultegra Disc
FramväxelShimano, Dura Ace
BakväxelShimano, Dura Ace
Drivlina
VevpartiFSA, SL-K Light, drevstorlek: 36-52T
VevlagerFSA, 386-BB30 PF6000
KedjaKMC, X11-1
KassettShimano, CS-R7000, 11-30T
Bromsar
BromsreglageShimano, Ultegra Disc
FrambromsShimano, Ultegra, Hydraulic Disc
Bromsskiva, framShimano, RT81-ICE, 160 mm
BakbromsShimano, Ultegra, Hydraulic Disc
Bromsskiva, bakShimano, RT81-ICE, 160 mm
Hjul och Däck
HjulVision, SC 55DB
Framnav110x12 mm, axel: R.A.T, infästning bromsskiva: Centerlock
Baknav142x12 mm, axel: R.A.T, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarKolfiberfälg, höjd: 55 mm, invändig bredd: 19 mm
FramdäckContinental, Grand Sport Race, vikbart, 25-622
BakdäckContinental, Grand Sport Race, vikbart, 25-622
Cockpit
HandtagMerida, Road Expert
StyreVision, Metron 4D, diameter: 31.8 mm
StyrstamMerida, Expert CC, aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: - 5°
StyrlagerFSA, Reacto neck
Spacers
SadelPrologo, Zero II PAS T2.0
SadelstolpeMerida, Team CW Aero, kolfiber, setback: 15 mm
PedalerMedföljer ej

Geometri

RamstorlekXXS (44 cm)XS (47 cm)S (50 cm)SM (52 cm)ML (54 cm)L (56 cm)XL (59 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)440470500520540560590
TT - Överrör (mm)515520535545560575590
CS - Kedjestag (mm)408408408408408408408
HTA - Vinkel, styrrör (°)70717172.5737373.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)74.574.5747473.57373
BD - Drop, vevlager (mm)70707066666666
HT - Styrrör (mm)122132142162177197217
FL - Gaffellängd (mm)368368368368368368368
R - Reach (mm)372373381385390394402
S - Stack (mm)516529539558575593616
WB - Hjulbas (mm)98498199199099510051014
SH - Standover height (mm)712735759782802821848

Mer information

Vikt 39 kg
Dimensioner 180 × 20 × 120 cm
Storlek

XS/47 cm (150 – 165 cm), S/50 cm (160 – 175 cm), S-M/52 cm (172 – 182 cm), M-L/54 cm (179 – 189 cm), L/56 cm (185 – 195 cm), XL/59 cm (190 – + cm)

Årsmodell

2019

Modellserie

Reacto

Varumärke

Merida

Kategori

Racercyklar

Färg

Svart

Vikt

8.2 kg