REA
REA!
%
20
Spara 7 810 kr
7810kr
7810
kr
2019

Merida, Reacto Disc, 7000-E

38 999 kr 31 189 kr

Reacto – Aerodynamics Simplified! Reacto är förstahandsvalet i de snabba spurtetapperna för Pro Tour-cyklisterna i proffslaget Bahrain Merida. Reacto 7000E passar tävlingscyklisten som ställer höga krav på aerodynamiska egenskaper, styvhet och responsivitet under hård belastning, och samtidigt föredrar en mer neutral geometri för bättre komfort på långa turer.

  • CF2 kolfiberram (1300 gram) med aerodynamisk ramprofil. Geometrin är mer neutral än hos toppmodellen CF4, vilket ger dig en bekvämare och mer avslappnad sittställning.
  • CF2 kolfibergaffel med 12 millimeters genomgående axel ger optimal komfort och bra precision.
  • Shimano Ultegra DI2 2X11 (52/36, 11-30T)
  • Fulcrum Racing 400 DB med 35 mm högprofilfälgar och däcken Continental Grand Sport Race 25 mm.
  • Shimano Ultegra hydrauliska skivbromsar för optimal kontroll och bromsverkan (160 mm).
Nollställ
Delbetala från 866 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M194920 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellReacto Disc 7000-E
StorlekarXS (47 cm), S (50 cm), S/M (52 cm), M/L (54 cm), L (56 cm), XL (59 cm)
Vikt8.32 kg, ramstorlek M/L (54 cm), utan pedaler
FärgGlossy Carbon UD (Red)
Ram och Framgaffel
RamReacto CF2 Disc
FramgaffelReacto CF2 Disc
Växlar
Växelreglage, framShimano, Ultegra Disc Di2
Växelreglage, bakShimano, Ultegra Disc Di2
FramväxelShimano, Ultegra Di2, DF
BakväxelShimano, Ultegra Di2, GS
Drivlina
VevpartiFSA, Energy, drevstorlek: 36-52T
VevlagerFSA, 386-BB30 PF6000
KedjaKMC, X11-1
KassettShimano, CS-R7000, 11-30T
Bromsar
BromsreglageShimano, Ultegra
FrambromsShimano, Ultegra, Hydraulic Disc
Bromsskiva, framShimano, RT81-ICE, 160 mm
BakbromsShimano, Ultegra, Hydraulic Disc
Bromsskiva, bakShimano, RT81-ICE, 160 mm
Hjul och Däck
HjulFulcrum Racing 400 DB
Framnav110x12 mm, axel: QR48N, infästning bromsskiva: Centerlock
Baknav142x12 mm, axel: QR48, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarAluminiumfälg, höjd: 35 mm, invändig bredd: 17 mm
FramdäckContinental, Grand Sport Race, vikbart, 25-622
BakdäckContinental, Grand Sport Race, vikbart, 25-622
Cockpit
HandtagMerida, Road Expert
StyreMerida, Expert CW, aluminium
StyrstamMerida, Expert CC, aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: - 5°
StyrlagerMerida, Reacto neck, 2191026779
SpacersReacto Aero, kolfiber
SadelPrologo, Zero II PAS T2.0
SadelstolpeMerida, Team CW Aero, kolfiber, setback: 15 mm
PedalerMedföljer ej

Geometri

RamstorlekXXS (44 cm)XS (47 cm)S (50 cm)SM (52 cm)ML (54 cm)L (56 cm)XL (59 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)440470500520540560590
TT - Överrör (mm)515520535545560575590
CS - Kedjestag (mm)408408408408408408408
HTA - Vinkel, styrrör (°)70717172.5737373.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)74.574.5747473.57373
BD - Drop, vevlager (mm)70707066666666
HT - Styrrör (mm)122132142162177197217
FL - Gaffellängd (mm)368368368368368368368
R - Reach (mm)372373381385390394402
S - Stack (mm)516529539558575593616
WB - Hjulbas (mm)98498199199099510051014
SH - Standover height (mm)712735759782802821848