OUTLET
REA
REA!
%
15
Spara 7 200 kr
7200kr
7200
kr
2020

Merida, Reacto Disc 7000-E

47 999 kr 40 799 kr

Meridas testvinnande aero-racer Reacto är en av de ledande cyklarna i sin klass. Reacto är förstahandsvalet för Pro Tour-cyklisterna i Bahrain Merida på snabba etapper där hög fart har större prioritet än låg vikt.

Meridas Reacto är absolut inte bara en cykel för proffscyklister utan även en perfekt modell för alla cyklister som vill få ut så mycket fart som möjligt ur benen, och det vill vi väl alla… Reacto har fått mycket bra omnämnanden i pressen och de ger den toppbetyg för både aerodynamik, komfort och dess stabila köregenskaper.

Nollställ
Delbetala från 1 133 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M204950 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellReacto Disc 7000-E
StorlekarXS (47 cm), S (50 cm), S/M (52 cm), M/L (54 cm), L (56 cm), XL (59 cm)
Vikt
FärgGlossy Red/Black
Ram och Framgaffel
RamReacto CF2 Disc - kolfiber, vikt: ca. 1150 g (storlek M/L 54 cm)
FramgaffelReacto CF2 Disc - kolfiber, vikt ca. 450 g
Växlar
Växelreglage, framShimano Ultegra Disc Di2
Växelreglage, bakShimano Ultegra Disc Di2
FramväxelShimano Ultegra Di2
BakväxelShimano Ultegra Di2 - GS
Drivlina
VevpartiShimano Ultegra - drevstorlek: 52/36T, vevarmslängder:
VevarmslängderXS/S 170 mm, SM/ML 172.5 mm, L/XL 175 mm
VevlagerFSA - BB386
KedjaKMC X11
KassettShimano 105 R7000 - 11-delad, utväxling: 11-30T
Bromsar
BromsreglageShimano Ultegra Disc Di2
FrambromsShimano Ultegra - Hydraulisk skivbroms
Bromsskiva, framShimano RT800 - diameter: 160 mm
BakbromsShimano Ultegra - Hydraulisk skivbroms
Bromsskiva, bakShimano RT800 - diameter: 160 mm
Hjul och Däck
HjulDT Swiss P 1800 Spline 32
Framnav110x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
Baknav142x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarAluminiumfälg, invändig bredd: 18 mm, höjd: 32 mm, Tubeless Ready
FramdäckContinental Grand Sport Race - vikbart, 25-622 mm
BakdäckContinental Grand Sport Race - vikbart, 25-622 mm
Cockpit
StyrlindaMerida Road Expert
StyreMerida Expert CW - aluminium
StyrbredderXS 380 mm, S 400 mm, SM/ML 420 mm, L/XL 440 mm
StyrstamMerida Expert CW - aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: -8°
StyrstamslängderXS 80 mm, S 90 mm, SM/ML/L 100 mm, XL 110 mm
StyrlagerMerida Reacto
SadelMerida Expert CC
SadelstolpeMerida Expert CW - kolfiber, setback: 15 mm
PedalerMedföljer ej - se passande tillbehör
Medföljande tillbehör
ÖvrigtReacto baklampa, Merida Minitool

Geometri

RamstorlekXXS (44 cm)XS (47 cm)S (50 cm)SM (52 cm)ML (54 cm)L (56 cm)XL (59 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)440470500520540560590
TT - Överrör (mm)515520535545560575590
CS - Kedjestag (mm)408408408408408408408
HTA - Vinkel, styrrör (°)70717172.5737373.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)74.574.5747473.57373
BD - Drop, vevlager (mm)70707066666666
HT - Styrrör (mm)122132142162177197217
FL - Gaffellängd (mm)368368368368368368368
R - Reach (mm)372373381385390394402
S - Stack (mm)516529539558575593616
WB - Hjulbas (mm)98498199199099510051014
SH - Standover height (mm)712735759782802821848