2020

Merida, One-Twenty 600

25 999 kr

ONE-TWENTY fick en helt ny design inför säsongen 2019, och nu har denna allt-i-ett-cykel tagit den internationella cykelpressen med storm – och den har tilldelats utmärkelsen Design & Innovation. Både cyklister och press har mycket gott att säga om vår cykel med medellång fjädring, effektiv bakre dämpning och ostoppbart sätt att ta sig fram på stigarna. Samtidigt som det verkligen är en riktig stigcykel har den en balanserad geometri och fantastisk ramstyvhet som ger dig en cykel med medellång fjädring som är extremt bra på tuffa stigar men som också klarar av hastigheterna på mindre tekniskt krävande banor.

Nollställ

Passande tillbehör

Utvalda kvalitetstillbehör - alltid till bästa pris.

  • Shimano, XT, PD-M8000, pedaler - 879 kr719 kr
    Naits, pedal, aluminium/stål, 9/16″ - 199 kr149 kr
    Topeak, Defender M1/XC11, skärmset, 29″ - 599 kr349 kr
    Topeak, Whitelite HP 500, framlampa - 699 kr419 kr
    Topeak, RedLite Aero USB 1 W, baklampa - 479 kr299 kr
    Hiplok, Lite, kättinglås, superbright - 799 kr579 kr
    Topeak, Wedge DryBag, sadelväska, medium - 399 kr249 kr
    Topeak, Hexus X, miniverktyg - 349 kr179 kr
    Topeak, AirBooster 16G, CO2-pump - 349 kr199 kr
    Merida, CO2-patroner, 25 g, 1 st - 59 kr39 kr
    Topeak, Pocket Shock DXG, dämparpump - 499 kr339 kr
    Topeak, JoeBlow Sport III, golvpump - 569 kr349 kr

Montering av cykeltillbehör

Vill du att vi skall montera dina cykeltillbehör - självklart är det kostnadsfritt.

Cykel

Tillbehör

Cykel inklusive tillbehör

Du sparar

Delbetala från 722 kr per månad | Info
Artikelnr: M202625 Kategorier: , , ,

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellOne-Twenty 29 600
StorlekarS (16"), M (17.5"), L (19"), XL (21.5")
Vikt
FärgSilk Anthracite (Dark Silver)
Ram och Framgaffel
RamOne-Twenty Lite - aluminium, vikt: ca. 3020 g (storlek M/17.5"), slaglängd: 120 mm
BakdämpareRock Shox Deluxe Select+ - låsbar på dämparen
FramgaffelRock Shox Sektor R - luftfjäder, koniskt styrrör, slaglängd 130 mm
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 12 växlar)
Växelreglage, bakSram NX Eagle
FramväxelIngen framväxel (1 X 12 växlar)
BakväxelSram NX Eagle
Drivlina
VevpartiSram NX Eagle - drevstorlek: 32T, vevarmslängder: S 170 mm, M-XXL 175 mm
VevlagerSram DUB - BB 92
KedjaSram NX Eagle
KassettSram PG-1230 Eagle - 12-delad, utväxling: 11-50T
Bromsar
BromsreglageShimano BL-MT200
FrambromsShimano BR-MT200
Bromsskiva, framShimano RT10 - diameter: 180 mm
BakbromsShimano BR-MT200
Bromsskiva, bakShimano RT10 - diameter: 180 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano MT400-B - axel: Boost 110x15 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano MT400-B - axel: Boost 148x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida Expert TR - aluminiumfäg, invändig bredd: 29 mm
FramdäckMaxxis Forekaster - EXO Dual, Tubeless Ready, vikbart, 60-622, 29x2.35"
BakdäckMaxxis Forekaster - EXO Dual, Tubeless Ready, vikbart, 60-622, 29x2.35"
Cockpit
HandtagMerida Comp EC
StyreMerida Expert TR - aluminium, diameter: 35 mm, bredd: 760 mm, rise: 20 mm
StyrstamMerida Expert TR - aluminium, infästning styre: 35 mm, vinkel: 0°
Styrstamslängder50 mm för alla ramstorlekar
StyrlagerFSA NO.47/50
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida Comp CC
SadelstolpeMerida Comp TR - diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm, travel: S - 100 mm, M/L/XL - 125 mm
PedalerMedföljer ej - se passande tillbehör

Geometri

RamstorlekS (16")M (17.5")L (19")XL (20.5")
Hjulstorlek29"29"29"29"
Ramstorlek (cm)40444852
ST - Sadelstolpsrör (mm)400440480520
TT - Överrör (mm)572592614.4636.8
CS - Kedjestag (mm)435435435435
HTA - Vinkel, styrrör (°)67.367.367.367.3
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)75.575.575.575.5
BD - Drop, vevlager (mm)40404040
HT - Styrrör (mm)9595105115
FL - Gaffellängd (mm)541541541541
R - Reach (mm)415435455475
S - Stack (mm)607.1607.1616.3625.5
WB - Hjulbas (mm)1140.71160.71184.61208.4
SH - Standover height (mm)707.2729.6759.4786.8

Mer information

Storlek

S/16" (160 – 175 cm), M/17.5" (172 – 182 cm), L/19" (179 – 189 cm), XL/20.5" (185 – 195 cm)

Årsmodell

2020

Modellserie

One-Twenty

Varumärke

Merida

Färg

Grå, Silver

Vikt

N/A