OUTLET
2020

Merida, One-Twenty 600

27 999 kr

ONE-TWENTY fick en helt ny design inför säsongen 2019, och nu har denna allt-i-ett-cykel tagit den internationella cykelpressen med storm – och den har tilldelats utmärkelsen Design & Innovation. Både cyklister och press har mycket gott att säga om vår cykel med medellång fjädring, effektiv bakre dämpning och ostoppbart sätt att ta sig fram på stigarna. Samtidigt som det verkligen är en riktig stigcykel har den en balanserad geometri och fantastisk ramstyvhet som ger dig en cykel med medellång fjädring som är extremt bra på tuffa stigar men som också klarar av hastigheterna på mindre tekniskt krävande banor.

Nollställ
Delbetala från 778 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M202625 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
Modell<strong>One-Twenty 29 600</strong>
StorlekarS (16"), M (17.5"), L (19"), XL (21.5")
Vikt
FärgSilk Anthracite (Dark Silver)
Ram och Framgaffel
Ram
One-Twenty Lite - aluminium, vikt: ca. 3020 g (storlek M/17.5"), slaglängd: 120 mm
BakdämpareRock Shox Deluxe Select+ - låsbar på dämparen
FramgaffelRock Shox Sektor R - luftfjäder, koniskt styrrör, slaglängd 130 mm
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 12 växlar)
Växelreglage, bakSram NX Eagle
FramväxelIngen framväxel (1 X 12 växlar)
BakväxelSram NX Eagle
Drivlina
Vevparti
Sram NX Eagle - drevstorlek: 32T, vevarmslängder: S 170 mm, M-XXL 175 mm
VevlagerSram DUB - BB 92
KedjaSram NX Eagle
KassettSram PG-1230 Eagle - 12-delad, utväxling: 11-50T
Bromsar
BromsreglageShimano BL-MT200
FrambromsShimano BR-MT200
Bromsskiva, framShimano RT10 - diameter: 180 mm
BakbromsShimano BR-MT200
Bromsskiva, bakShimano RT10 - diameter: 180 mm
Hjul och Däck
Framnav
Shimano MT400-B - axel: Boost 110x15 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
Baknav
Shimano MT400-B - axel: Boost 148x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida Expert TR - aluminiumfäg, invändig bredd: 29 mm
Framdäck
Maxxis Forekaster - EXO Dual, Tubeless Ready, vikbart, 60-622, 29x2.35"
Bakdäck
Maxxis Forekaster - EXO Dual, Tubeless Ready, vikbart, 60-622, 29x2.35"
Cockpit
HandtagMerida Comp EC
Styre
Merida Expert TR - aluminium, diameter: 35 mm, bredd: 760 mm, rise: 20 mm
StyrstamMerida Expert TR - aluminium, infästning styre: 35 mm, vinkel: 0°
Styrstamslängder50 mm för alla ramstorlekar
StyrlagerFSA NO.47/50
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida Comp CC
Sadelstolpe
Merida Comp TR - diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm, travel: S - 100 mm, M/L/XL - 125 mm
PedalerMedföljer ej - se passande tillbehör

Geometri

RamstorlekS (16")M (17.5")L (19")XL (20.5")
Hjulstorlek29"29"29"29"
Ramstorlek (cm)40444852
ST - Sadelstolpsrör (mm)400440480520
TT - Överrör (mm)572592614.4636.8
CS - Kedjestag (mm)435435435435
HTA - Vinkel, styrrör (°)67.367.367.367.3
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)75.575.575.575.5
BD - Drop, vevlager (mm)40404040
HT - Styrrör (mm)9595105115
FL - Gaffellängd (mm)541541541541
R - Reach (mm)415435455475
S - Stack (mm)607.1607.1616.3625.5
WB - Hjulbas (mm)1140.71160.71184.61208.4
SH - Standover height (mm)707.2729.6759.4786.8