OUTLET
2020

Merida, One-Twenty 400

22 999 kr

ONE-TWENTY fick en helt ny design inför säsongen 2019, och nu har denna allt-i-ett-cykel tagit den internationella cykelpressen med storm – och den har tilldelats utmärkelsen Design & Innovation. Både cyklister och press har mycket gott att säga om vår cykel med medellång fjädring, effektiv bakre dämpning och ostoppbart sätt att ta sig fram på stigarna. Samtidigt som det verkligen är en riktig stigcykel har den en balanserad geometri och fantastisk ramstyvhet som ger dig en cykel med medellång fjädring som är extremt bra på tuffa stigar men som också klarar av hastigheterna på mindre tekniskt krävande banor.

Nollställ
Delbetala från 639 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M202615 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellOne-Twenty 29 400
StorlekarS (16"), M (17.5"), L (19"), XL (21.5")
Vikt
FärgGlossy Green (Black)
Ram och Framgaffel
RamOne-Twenty Lite - aluminium, vikt: ca. 3020 g (storlek M/17.5"), slaglängd: 120 mm
BakdämpareSuntour Unair TR LOR8 - låsbar på dämparen
FramgaffelSuntour XCR34 LOR - luftfjäder, koniskt styrrör, låsbar på gaffeln, slaglängd 130 mm
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 12 växlar)
Växelreglage, bakSram SX Eagle
FramväxelIngen framväxel (1 X 12 växlar)
BakväxelSram SX Eagle
Drivlina
VevpartiSram X1 1000 Eagle - drevstorlek: 32T, vevarmslängder: S 170 mm, M-XXL 175 mm
VevlagerSram DUB - BB 92
KedjaSram SX Eagle
KassettSram PG-1210 Eagle - 12-delad, utväxling: 11-50T
Bromsar
BromsreglageShimano BL-MT200
FrambromsShimano BR-MT200
Bromsskiva, framShimano RT10 - diameter: 180 mm
BakbromsShimano BR-MT200
Bromsskiva, bakShimano RT10 - diameter: 180 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano MT400-B - axel: Boost 110x15 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano MT400-B - axel: Boost 148x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida Comp CC - aluminiumfälg, invändig bredd: 20 mm
FramdäckMaxxis Forekaster - EXO Dual, Tubeless Ready, vikbart, 60-622, 29x2.35"
BakdäckMaxxis Forekaster - EXO Dual, Tubeless Ready, vikbart, 60-622, 29x2.35"
Cockpit
HandtagMerida Comp EC
StyreMerida Expert CC - aluminium, diameter: 31.8 mm, bredd: 740 mm, rise: 10 mm
StyrstamMerida Comp CC - aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: 6°
Styrstamslängder60 mm för alla ramstorlekar
StyrlagerFSA NO.47/50P
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida Comp CC
SadelstolpeMerida Comp TR - diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm, travel: S - 100 mm, M/L/XL - 125 mm
PedalerMedföljer ej - se passande tillbehör

Geometri

RamstorlekS (16")M (17.5")L (19")XL (20.5")
Hjulstorlek29"29"29"29"
Ramstorlek (cm)40444852
ST - Sadelstolpsrör (mm)400440480520
TT - Överrör (mm)572592614.4636.8
CS - Kedjestag (mm)435435435435
HTA - Vinkel, styrrör (°)67.367.367.367.3
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)75.575.575.575.5
BD - Drop, vevlager (mm)40404040
HT - Styrrör (mm)9595105115
FL - Gaffellängd (mm)541541541541
R - Reach (mm)415435455475
S - Stack (mm)607.1607.1616.3625.5
WB - Hjulbas (mm)1140.71160.71184.61208.4
SH - Standover height (mm)707.2729.6759.4786.8