OUTLET
2020

Merida, One-Twenty 3000

35 999 kr

ONE-TWENTY fick en helt ny design inför säsongen 2019, och nu har denna allt-i-ett-cykel tagit den internationella cykelpressen med storm – och den har tilldelats utmärkelsen Design & Innovation. Både cyklister och press har mycket gott att säga om vår cykel med medellång fjädring, effektiv bakre dämpning och ostoppbart sätt att ta sig fram på stigarna. Samtidigt som det verkligen är en riktig stigcykel har den en balanserad geometri och fantastisk ramstyvhet som ger dig en cykel med medellång fjädring som är extremt bra på tuffa stigar men som också klarar av hastigheterna på mindre tekniskt krävande banor.

Nollställ
Delbetala från 1 000 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M202645 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
Modell<strong>One-Twenty 29 3000</strong>
StorlekarS (16"), M (17.5"), L (19"), XL (21.5")
Vikt
FärgGlossy Black/Matt Black
Ram och Framgaffel
Ram
One-Twenty CFA - kolfiber/aluminium, vikt: ca. 2560 g (storlek M/17.5"), slaglängd: 120 mm
BakdämpareRock Shox Deluxe Select+ - låsbar på dämparen
FramgaffelRock Shox Revelation RC - luftfjäder, koniskt styrrör, slaglängd 130 mm
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 12 växlar)
Växelreglage, bakSram SX Eagle
FramväxelIngen framväxel (1 X 12 växlar)
BakväxelSram SX Eagle
Drivlina
Vevparti
Sram X1 1000 Eagle - drevstorlek: 32T, vevarmslängder: S 170 mm, M-XXL 175 mm
VevlagerSram DUB - BB 92
KedjaSram SX Eagle
KassettSram PG-1210 Eagle - 12-delad, utväxling: 11-50T
Bromsar
BromsreglageShimano BL-MT500
FrambromsShimano BR-MT500
Bromsskiva, framShimano RT54 - diameter: 180 mm
BakbromsShimano BR-MT500
Bromsskiva, bakShimano RT54 - diameter: 180 mm
Hjul och Däck
Framnav
Shimano MT400-B - axel: Boost 110x15 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
Baknav
Shimano MT400-B - axel: Boost 148x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida Expert TR - aluminiumfäg, invändig bredd: 29 mm
Framdäck
Maxxis Minion DHR II - EXO 3C, Tubeless Ready, vikbart, 61-622, 29x2.4"
Bakdäck
Maxxis Forekaster - EXO Dual, Tubeless Ready, vikbart, 60-622, 29x2.35"
Cockpit
HandtagMerida Expert EC
Styre
Merida Expert TR - aluminium, diameter: 35 mm, bredd: 760 mm, rise: 20 mm
StyrstamMerida Expert TR - aluminium, infästning styre: 35 mm, vinkel: 0°
Styrstamslängder50 mm för alla ramstorlekar
StyrlagerFSA NO.47/50
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida Expert CC
Sadelstolpe
Merida Comp TR - diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm, travel: S - 100 mm, M/L/XL - 125 mm
PedalerMedföljer ej - se passande tillbehör

Geometri

RamstorlekS (16")M (17.5")L (19")XL (20.5")
Hjulstorlek29"29"29"29"
Ramstorlek (cm)40444852
ST - Sadelstolpsrör (mm)400440480520
TT - Överrör (mm)572592614.4636.8
CS - Kedjestag (mm)435435435435
HTA - Vinkel, styrrör (°)67.367.367.367.3
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)75.575.575.575.5
BD - Drop, vevlager (mm)40404040
HT - Styrrör (mm)9595105115
FL - Gaffellängd (mm)541541541541
R - Reach (mm)415435455475
S - Stack (mm)607.1607.1616.3625.5
WB - Hjulbas (mm)1140.71160.71184.61208.4
SH - Standover height (mm)703.2717.6744.7770