REA
REA!
%
15
Spara 3 610 kr
3610kr
3610
kr
2019

Merida, One-Twenty 29, 600

23 999 kr 20 389 kr

One-Twenty-modellerna är allsidiga stigcyklar med 130/120 mm slaglängd och en mycket kompetent Float Link dämparupphängning – ett perfekt val för stökig terräng eller riktigt långa dagar på cykeln när det måste vara lätt att ta sig fram snabbt.

  • One – Twenty Lite trippelreducerad aluminiumram med modern geometri, korta kedjestag (435 mm) och en fantastisk Float Link dämparupphängning (Boost 148/110 mm). (Pressfit 92).
  • Rock Shox Sektor, (130 mm) BOOST (15X110mm) dämpargaffel och Rock Shox Deluxe (120 mm) bakdämpare.
  • Sram NX Eagle 1X12 (32T, 11-50T)
  • Merida Expert Tubeless Ready 29″ hjulset med Maxxis Forecaster 2,35″ EXO TL däck.
  • Merida Expert höj- och sänkbar sadelstolpe för optimal kontroll i tuffa utförskörningar.
Nollställ
Delbetala från 566 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M192615 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellOne-Twenty 600
StorlekarS (16"), M (17.5"), L (19"), XL (20.5")
Vikt14.91 kg, ramstorlek L (19"), utan pedaler
FärgRed (Black)
Ram och Framgaffel
RamOne-Twenty Lite, slaglängd: 120 mm
BakdämpareRock Shox, Deluxe RL, lockout
FramgaffelRock Shox, Sektor RL, air, tapered, slaglängd: 130 mm
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 12 växlar)
Växelreglage, bakSram, NX Eagle
FramväxelIngen framväxel (1 X 12 växlar)
BakväxelSram, NX Eagle
Drivlina
VevpartiSram NX Eagle, drevstorlek: 32T
VevlagerSram, DUB PF92
KedjaSram, NX Eagle
KassettSram, NX 1230 Eagle, 10-50T
Bromsar
BromsreglageShimano, MT-500
FrambromsShimano, MT-500
Bromsskiva, framShimano, RT10, 180 mm
BakbromsShimano, MT-500
Bromsskiva, bakShimano, RT10, 180 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano, MT400-B, Boost 110x15 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano, MT400-B, Boost 148x12 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida, Expert TR, invändig bredd: 29 mm
FramdäckMaxxis, Forekaster, EXO Dual, Tubeless Ready, vikbart, 60-622, 29x2.35", vikt: 735 g
BakdäckMaxxis, Forekaster, EXO Dual, Tubeless Ready, vikbart, 60-622, 29x2.35", vikt: 735 g
Cockpit
HandtagMerida, Comp EC
StyreMerida, Expert TR, aluminium, diameter: 35 mm, bredd: 760 mm, rise: 20 mm
StyrstamMerida, Expert TR, aluminium, längd: 50 mm (alla ramstorlekar), infästning styre: 35 mm, vinkel: 0°
StyrlagerFSA, NO.47/50, 2191027082
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida, Comp CC
SadelstolpeMerida, Expert TR, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm, travel: S - 100 mm, M/L/XL - 125 mm
PedalerMedföljer ej

Geometri

RamstorlekS (16")M (17.5")L (19")XL (20.5")
Hjulstorlek29"29"29"29"
Ramstorlek (cm)40444852
ST - Sadelstolpsrör (mm)400440480520
TT - Överrör (mm)572592614.4636.8
CS - Kedjestag (mm)435435435435
HTA - Vinkel, styrrör (°)67.367.367.367.3
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)75.575.575.575.5
BD - Drop, vevlager (mm)40404040
HT - Styrrör (mm)9595105115
FL - Gaffellängd (mm)541541541541
R - Reach (mm)415435455475
S - Stack (mm)607.1607.1616.3625.5
WB - Hjulbas (mm)1140.71160.71184.61208.4
SH - Standover height (mm)707.2729.6759.4786.8