REA
REA!
%
25
Spara 15 010 kr
15010kr
15010
kr
2019

Merida, One-Sixty, M#rida

59 999 kr 44 989 kr

Trotsa gravitationen! One-Sixty är en tuff stig- och endurocykel med lång, låg och flack profil, i kombination med en lätt och elegant kolfiberram med aggressiv geometri. Den mycket kompetenta dämparupphängningen gör att fjädringsvägen nästan känns bottenlös när det det går riktigt fort utför, samtidigt som den är mycket trampeffektiv när du cykla uppför igen. M#rida är toppmodellen och vår mest kompromisslösa endurocykel någonsin – både med tanke på den superhäftiga designen och valet av komponenter.

  • CFA kolfiberram med solid dubbelreducerad baktriangel med modern geometri, superkorta (430 mm) kedjestag och en fantastisk Float Link dämparupphängning. (Boost 148/110 mm).
  • Fox Factory 36 gaffel och Factory X2 bakdämpare (170/160 mm)
  • Sram GX Eagle 1X12 (32T, 10-50T)
  • FSA Gradient LTD kolfiber hjulset. Tubeless Ready 27,5″ med Maxxis Minion DHR II/ Rekon 2,6″ TL däck.
  • Kindshock LEV Integra höj- och sänkbar sadelstolpe för optimal kontroll i häftiga utförskörningar.
Nollställ
Delbetala från 1 250 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M192825 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellOne-Sixty M#RIDA
StorlekarS (15.5"), M (17"), L (18.5")
Vikt13.95 kg, ramstorlek M (17"), utan pedaler
FärgMetallic Black (Red Lightning)
Ram och Framgaffel
RamOne-Sixty CFA, slaglängd: 165 mm
BakdämpareFox, Factory Float X2, platform
FramgaffelFox, Factory 36 Float, air, tapered, slaglängd: 170 mm
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 12 växlar)
Växelreglage, bakSram, GX Eagle
FramväxelIngen framväxel (1 X 12 växlar)
BakväxelSram, GX Eagle
Drivlina
VevpartiSram Descendant 7K Eagle, drevstorlek: 32T
VevlagerSram, DUB PF92
KedjaSram, GX Eagle
KassettSram, XG 1275 Eagle, 10-50T
Bromsar
BromsreglageSram, Code RSC
FrambromsSram, Code RSC
Bromsskiva, framSram, Centerline, 200 mm
BakbromsSram, Code RSC
Bromsskiva, bakSram, Centerline, 180 mm
Hjul och Däck
HjulFSA, Gradient LTD
FramnavBoost 110x15 mm, infästning bromsskiva: 6 bultar
BaknavBoost 148x12 mm, Sram, XD, infästning bromsskiva: 6 bultar
FälgarKolfiberfälg, invändig bredd: 27.5 mm
FramdäckMaxxis, Minion DHR II, EXO 3C, Tubeless Ready, vikbart, 61-584, 27.5x2.4", vikt: 900 g
BakdäckMaxxis, Minion DHR II, EXO Dual, Tubeless Ready, vikbart, 61-584, 27.5x2.4", vikt: 900 g
Cockpit
HandtagMerida, Expert EC
StyreMerida, Expert TR, aluminium, diameter: 35 mm, bredd: 780 mm, rise: 20 mm
StyrstamMerida, Expert TR, aluminium, längd: 40 mm (alla ramstorlekar), infästning styre: 35 mm, vinkel: 0°
StyrlagerFSA, NO.57/55E neck, 2191025712
Spacers2 x 10 mm
SadelPrologo, Nago X20
SadelstolpeKS LEV, Integra, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm, travel: S - 125 mm, M/L/XL - 150 mm
PedalerMedföljer ej
Medföljande tillbehör
SkärmarMerida, Mini fender, framskärm

Geometri

RamstorlekS (15.5")M (17")L (18.5")
Hjulstorlek27.5"27.5"27.5"
Ramstorlek (cm)404347
ST - Sadelstolpsrör (mm)400430470
TT - Överrör (mm)563597632
CS - Kedjestag (mm)430430430
HTA - Vinkel, styrrör (°)65.365.365.3
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)757575
BD - Drop, vevlager (mm)666
HT - Styrrör (mm)100110125
FL - Gaffellängd (mm)562562562
R - Reach (mm)415445475
S - Stack (mm)592601614
WB - Hjulbas (mm)116612011237
SH - Standover height (mm)717736766