2020

Merida, One-Sixty 7000

55 999 kr

Vår testvinnande enduro-cykel förenar design med lättviktsram och en aggressiv geometri. Den finns med ram med framtriangel i kolfiber och aluminium som har visat vad den går för både vid tävling och på stigar. Den finns också med många olika växelgrupper som täcker alla önskemål. Det kompetenta dämpningssystemet (Float Link) ger närmast obegränsad fjädring i nedförsbacken, utan att sinka dig när du ska upp till stigens topp.

Nollställ
Delbetala från 1 556 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M202950 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellOne-Sixty 7000
StorlekarS (15.5"), M (17"), L (18.5")
Vikt
FärgCandy Green (Glossy Black)
Ram och Framgaffel
RamOne-Sixty CFA - kolfiber/aluminium, vikt: ca. 2400 g (storlek M/17"), slaglängd: 165 mm
BakdämpareFox Factory Float X2
FramgaffelFox Factory 36 Float - luftfjäder, koniskt styrrör, slaglängd 170 mm
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 12 växlar)
Växelreglage, bakShimano SL -MT800-IL
FramväxelIngen framväxel (1 X 12 växlar)
BakväxelShimano XT M8100 Shadow+
Drivlina
VevpartiRace Face Turbine - drevstorlek: 32T, vevarmslängd: S-L 170 mm
VevlagerRace Face - BB 92
KedjaShimano XT
KassettShimano XT - 12-delad, utväxling: 10-51T
Bromsar
BromsreglageShimano XT BL-M8100
FrambromsShimano XT BR-M8120
Bromsskiva, framShimano RT-MT800 - diameter: 200 mm
BakbromsShimano XT BR-M8120
Bromsskiva, bakShimano RT-MT800 - diameter: 180 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano XT - axel: Boost 110x15 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano XT - axel: Boost 148x12 mm, body: Shimano Micro Spline, infästning bromsskiva:Centerlock
FälgarMerida Expert TR - aluminiumfäg, invändig bredd: 29 mm
FramdäckMaxxis Assegai - EXO+ 3C MaxxTerra, Tubeless Ready, vikbart, 27.5x2.5"
BakdäckMaxxis Minion DHR II - EXO+ 3C MaxxTerra, Tubeless Ready, vikbart, 61-584, 27.5x2.4"
Cockpit
HandtagMerida Expert EC
StyreMerida Expert TR - aluminium, diameter: 35 mm, bredd: 780 mm, rise: 20 mm
StyrstamMerida Expert TR - aluminium, infästning styre: 35 mm, vinkel: 0°
Styrstamslängder40 mm för alla ramstorlekar
StyrlagerFSA NO.57/55E
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida Expert CC
SadelstolpeMerida Expert TR - diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm, travel: S - 125 mm, M - 150 mm, L - 170 mm
PedalerMedföljer ej - se passande tillbehör

Geometri

RamstorlekS (15.5")M (17")L (18.5")
Hjulstorlek27.5"27.5"27.5"
Ramstorlek (cm)404347
ST - Sadelstolpsrör (mm)400430470
TT - Överrör (mm)563597632
CS - Kedjestag (mm)430430430
HTA - Vinkel, styrrör (°)65.365.365.3
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)757575
BD - Drop, vevlager (mm)666
HT - Styrrör (mm)100110125
FL - Gaffellängd (mm)562562562
R - Reach (mm)415445475
S - Stack (mm)592601614
WB - Hjulbas (mm)116612011237
SH - Standover height (mm)717736766