REA
REA!
%
15
Spara 6 010 kr
6010kr
6010
kr
2019

Merida, One-Forty, 900

39 999 kr 33 989 kr

Ojämn terräng och enduro – det här är en cykel med maximal lekfullhet! Den moderna aluminiumramen har den senaste designen och rätt teknologi för att tackla mycket tuffare utmaningar än vad en fjädringsväg på 150/140 mm egentligen tillåter. Större kapacitet än One-Twenty och mer smidighet än One-Sixty. 900 är vår toppmodell och kommer med en modern 1X12-grupp med bred utväxling. Cykeln har låg tyngdpunkt och du får full kontroll i branta utförskörningar med den höj- och sänkbara sadelstolpen med reglage vid styret. Mycket goda dämparegenskaper och möjlighet till personliga inställningar får du med med bakdämpare och gaffel från Rock Shox. Kolfiberhjulen FSA Gradient LTD Boost är en nyhet. Sram Code R hydrauliska skivbromsar med 180 mm skivor garanterar bra bromsverkan. Maxxis Minion-Rekon däck för stig med rejäla 2,6 i volym för optimalt grepp och rätt egenskaper för terrängen.

  • Trippelreducerad aluminiumram med modern geometri, superkorta (435mm) kedjestag och en fantastisk Float Link dämparupphängning. (Boost 148/110 mm).
  • Rock Shox Pike RC gaffel och Deluxe bakdämpare 150/140 mm)
  • Sram GX Eagle 1X12 (32T, 10-50T)
  • FSA Gradient LTD kolfiber hjulset. Tubeless Ready 27,5″ med Maxxis Minion DHR II/ Rekon 2,6″ TL däck.
  • Sram Code R bromsar för bästa bromsverkan, 180 mm.
Nollställ
Delbetala från 944 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M192720 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellOne-Forty 900
StorlekarS (15.5"), M (17"), L (18.5"), XL (20")
Vikt13.96 kg, ramstorlek L (18.5"), utan pedaler
FärgGreen (Black)
Ram och Framgaffel
RamOne-Forty Lite, slaglängd: 140 mm
BakdämpareRock Shox, Deluxe RL, lockout
FramgaffelRock Shox, Pike RC, air, tapered, slaglängd: 150 mm
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 12 växlar)
Växelreglage, bakSram, GX Eagle
FramväxelIngen framväxel (1 X 12 växlar)
BakväxelSram, GX Eagle
Drivlina
VevpartiSram, Descendant 6K Eagle, drevstorlek: 32T
VevlagerSram, DUB PF92
KedjaSram, GX Eagle
KassettSram XG 1275 Eagle, 10-50T
Bromsar
BromsreglageSram, Code R
FrambromsSram, Code R
Bromsskiva, framSram, Centerline, 180 mm
BakbromsSram, Code R
Bromsskiva, bakSram, Centerline, 180 mm
Hjul och Däck
HjulFSA, Gradient LTD
FramnavBoost 110x15 mm, infästning bromsskiva: 6 bultar
BaknavBoost 148x12 mm, Sram XD, infästning bromsskiva: 6 bultar
FälgarKolfiberfälgar, invändig bredd: 27.5 mm
FramdäckMaxxis, Minion DHR II, EXO 3C, Tubeless Ready, vikbart, 66-584, 27.5x2.6", vikt: 910 g
BakdäckMaxxis, Rekon, EXO Dual, Tubeless Ready, vikbart, 66-584, 27.5x2.6", vikt: 805 g
Cockpit
HandtagMerida, Expert EC
StyreMerida, Expert TR, diameter: 35 mm, bredd: 780 mm, rise: 20 mm
StyrstamMerida, Expert TR, aluminium, längd: 50 mm (alla ramstorlekar), infästning styre: 35 mm, vinkel: 0°
StyrlagerMerida, M2339 Neck
Spacers2 x 10 mm
SadelPrologo, Nago X20
SadelstolpeKS LEV, Integra, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm, travel: (S) 125 mm, M/L/XL: 150 mm
PedalerMedföljer ej
Medföljande tillbehör
SkärmarMerida, Mini fender, framskärm

Geometri


RamstorlekS (15.5")M (17")L (18.5")XL (20")
Hjulstorlek27.5"27.5"27.5"27.5"
Ramstorlek (cm)41444852
ST - Sadelstolpsrör (mm)410435475515
TT - Överrör (mm)572.4596619.7643.4
CS - Kedjestag (mm)435435435435
HTA - Vinkel, styrrör (°)66.366.366.366.3
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)75757575
BD - Drop, vevlager (mm)21212121
HT - Styrrör (mm)95110125140
FL - Gaffellängd (mm)542542542542
R - Reach (mm)415435455475
S - Stack (mm)587.4601.1614.9628.6
WB - Hjulbas (mm)1144117011941222
SH - Standover height (mm)708723750778

Bilder

Filmer