REA
REA!
%
25
Spara 7 008 kr
7008kr
7008
kr
2019

Merida, One-Forty, 800

27 997 kr 20 989 kr

Ojämn terräng och enduro – det här är en cykel med maximal lekfullhet! Den moderna aluminiumramen har den senaste designen och rätt teknologi för att tackla mycket tuffare utmaningar än vad en fjädringsväg på 150/140 mm egentligen tillåter. Större kapacitet än One-Twenty och mer smidighet än One-Sixty. 800-modellen kommer med en modern 1X12-grupp med bred utväxling. Cykeln har låg tyngdpunkt och du får full kontroll i branta utförskörningar med den höj- och sänkbara sadelstolpen med reglage vid styret. Mycket goda dämparegenskaper och möjlighet till personliga inställningar får du med med bakdämpare och gaffel från Rock Shox. Sram Code R hydrauliska skivbromsar med 180 mm skivor garanterar bra bromsverkan. Maxxis Minion-Rekon däck för stig med rejäla 2,6 i volym för optimalt grepp och rätt egenskaper för terrängen.

  • Trippelreducerad aluminiumram med modern geometri, superkorta (435mm) kedjestag och en fantastisk Float Link dämparupphängning. (Boost 148/110 mm).
  • Rock Shox Revelation RC gaffel och Fox Performance Float bakdämpare (150/140 mm).
  • Sram GX Eagle 1X12 (32T, 10-50T)
  • Merida Expert Tubeless Ready 27,5″ hjulset med Maxxis Minion DHR II/ Rekon 2,6″ TL däck.
  • Sram Code R bromsar för bästa bromsverkan, 180 mm.
Nollställ
Delbetala från 583 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M192715 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellOne-Forty 800
StorlekarS (15.5"), M (17"), L (18.5"), XL (20")
Vikt14.26 kg, ramstorlek L (18.5"), utan pedaler
FärgYellow (Black)
Ram och Framgaffel
RamOne-Forty Lite, slaglängd: 140 mm
BakdämpareRock Shox, Deluxe RL, lockout
FramgaffelRock Shox, Revelation RC, air, tapered, slaglängd: 150 mm
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 12 växlar)
Växelreglage, bakSram, GX Eagle
FramväxelIngen framväxel (1 X 12 växlar)
BakväxelSram, GX Eagle
Drivlina
VevpartiSram, Descendant 6K Eagle, drevstorlek: 32T
VevlagerSram, DUB PF92
KedjaSram, GX Eagle
KassettSram, XG 1275 Eagle, 10-50T
Bromsar
BromsreglageSram, Code R
FrambromsSram, Code R
Bromsskiva, framSram, Centerline, 180 mm
BakbromsSram, Code R
Bromsskiva, bakSram, Centerline, 180 mm
Hjul och Däck
FramnavJoytec,h D791SB, Boost 110x15 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: 6 bultar
BaknavJoytech, D462SB, Boost 148x12 mm, Sram XD, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida, Expert TR, invändig bredd: 29 mm
FramdäckMaxxis, Minion DHR II, EXO 3C, Tubeless Ready, vikbart, 66-584, 27.5x2.6", vikt: 910 g
BakdäckMaxxis, Rekon, EXO Dual, Tubeless Ready, vikbart, 66-584, 27.5x2.6", vikt: 805 g
Cockpit
HandtagMerida, Expert EC
StyreMerida, Expert TR, diameter: 35 mm, bredd: 780 mm, rise: 20 mm
StyrstamMerida, Expert TR, aluminium, längd: 50 mm (alla ramstorlekar), infästning styre: 35 mm, vinkel: 0°
StyrlagerMerida, M2339 Neck
Spacers2 x 10 mm
SadelPrologo, Nago X20
SadelstolpeKS LEV, Integra, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm, travel: (S) 125 mm, M/L/XL: 150 mm
PedalerMedföljer ej
Medföljande tillbehör
SkärmarMerida, Mini fender, framskärm

Geometri


RamstorlekS (15.5")M (17")L (18.5")XL (20")
Hjulstorlek27.5"27.5"27.5"27.5"
Ramstorlek (cm)41444852
ST - Sadelstolpsrör (mm)410435475515
TT - Överrör (mm)572.4596619.7643.4
CS - Kedjestag (mm)435435435435
HTA - Vinkel, styrrör (°)66.366.366.366.3
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)75757575
BD - Drop, vevlager (mm)21212121
HT - Styrrör (mm)95110125140
FL - Gaffellängd (mm)542542542542
R - Reach (mm)415435455475
S - Stack (mm)587.4601.1614.9628.6
WB - Hjulbas (mm)1144117011941222
SH - Standover height (mm)708723750778

Bilder

Film