OUTLET
2020

Merida, One-Forty 700

32 999 kr

Cykeln, som lyfter cyklingsnöjet till helt nya höjder, presenterades 2018 och blev direkt en vinnare bland både stigcyklister och den internationella cykelpressen. Vår 140 mm stigmaskin kallades för en cykel “med fantastisk trampeffekt, superb dämpning och manöverförmåga i toppklass” (MBR), som var “en jäkla njutning att köra” (FLOW), en cykel som “drar ivrigt framåt” (IMB) och “en av de bästa cyklar med medelvandring vi kört” (MBUK). Det supermjuka och aktiva fjädringssystemet i förening med fantastisk trampeffektivitet gör ONE-FORTY till den perfekta stigcykeln för långa krävande dagar på sadeln, liksom för tekniska pass längs stigar.

Nollställ
Delbetala från 917 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M202825 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellOne-Forty 700
StorlekarS (15.5"), M (17"), L (18.5"), XL (20")
Vikt
FärgSilk Black/Titan
Ram och Framgaffel
RamOne-Forty Lite - aluminium, vikt: ca. 3040 g (storlek M/17"), slaglängd: 140 mm
BakdämpareRock Shox Deluxe Select+ - låsbar på dämparen
FramgaffelRock Shox Revelation RC - luftfjäder, koniskt styrrör, slaglängd 150 mm
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 12 växlar)
Växelreglage, bakShimano SL -MT800-IL
FramväxelIngen framväxel (1 X 12 växlar)
BakväxelShimano XT M8100 Shadow+
Drivlina
VevpartiShimano SLX - drevstorlek: 32T, vevarmslängder: S 170 mm, M-XXL 175 mm
VevlagerShimano BB71-41A - BB 92
KedjaShimano SLX M7100
KassettShimano M7100 - 12-delad, utväxling: 10-51T
Bromsar
BromsreglageShimano SLX BL-M7120
FrambromsShimano SLX BR-M7120
Bromsskiva, framShimano RT54 - diameter: 180 mm
BakbromsShimano SLX BR-M7120
Bromsskiva, bakShimano RT54 - diameter: 180 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano SLX - axel: Boost 110x15 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano SLX - axel: Boost 148x12 mm, body: Shimano Micro Spline, infästning bromsskiva:Centerlock
FälgarMerida Expert TR - aluminiumfäg, invändig bredd: 29 mm
FramdäckMaxxis Minion DHR II - EXO 3C, Tubeless Ready, vikbart, 66-584, 27.5x2.6"
BakdäckMaxxis Rekon - EXO Dual, Tubeless Ready, vikbart, 66-584, 27.5x2.6"
Cockpit
HandtagMerida Comp EC
StyreMerida Expert TR - aluminium, diameter: 35 mm, bredd: 780 mm, rise: 20 mm
StyrstamMerida Expert TR - aluminium, infästning styre: 35 mm, vinkel: 0°
Styrstamslängder50 mm för alla ramstorlekar
StyrlagerMerida M2339
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida Comp CC
SadelstolpeMerida Expert TR - diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm, travel: S - 125 mm, M - 150 mm, L/XL - 170 mm
PedalerMedföljer ej - se passande tillbehör

Geometri

RamstorlekS (15.5")M (17")L (18.5")XL (20")
Hjulstorlek27.5"27.5"27.5"27.5"
Ramstorlek (cm)41444852
ST - Sadelstolpsrör (mm)410435475515
TT - Överrör (mm)572.4596619.7643.4
CS - Kedjestag (mm)435435435435
HTA - Vinkel, styrrör (°)66.366.366.366.3
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)75757575
BD - Drop, vevlager (mm)21212121
HT - Styrrör (mm)95110125140
FL - Gaffellängd (mm)542542542542
R - Reach (mm)415435455475
S - Stack (mm)587.4601.1614.9628.6
WB - Hjulbas (mm)1144117011941222
SH - Standover height (mm)708723750778