2019

Merida, One-Forty, 600

23 999 kr

Ojämn terräng och enduro – det här är en cykel med maximal lekfullhet! Den moderna aluminiumramen har den senaste designen och rätt teknologi för att tackla mycket tuffare utmaningar än vad en fjädringsväg på 150/140 mm egentligen tillåter. Större kapacitet än One-Twenty och mer smidighet än One-Sixty. 600-modellen kommer med en modern 1X12-grupp med bred utväxling. Cykeln har låg tyngdpunkt och du får full kontroll i branta utförskörningar med den höj- och sänkbara sadelstolpen med reglage vid styret. Mycket goda dämparegenskaper och möjlighet till personliga inställningar får du med med bakdämpare och gaffel från Rock Shox. Shimanos hydrauliska skivbromsar med 180 mm skivor garanterar bra bromsverkan. Maxxis Minion-Rekon däck för stig med rejäla 2,6 i volym för optimalt grepp och rätt egenskaper för terrängen.

  • Trippelreducerad aluminiumram med modern geometri, superkorta (435 mm) kedjestag och en fantastisk Float Link dämparupphängning. (Boost 148/110 mm).
  • Rock Shox Sektor gaffel och Deluxe bakdämpare 150/140 mm)
  • Sram NX Eagle 1X12 (32T, 11-50T)
  • Merida Expert Tubeless Ready 27,5″ hjulset med Maxxis Minion DHR II/ Rekon 2,6″ TL däck.
  • Shimano MT-500 hydrauliska bromsar, 180/160 mm.
Nollställ
Delbetala från 667 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M192710 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellOne-Forty 600
StorlekarS (15.5"), M (17"), L (18.5"), XL (20")
Vikt14.49 kg, ramstorlek L (18.5"), utan pedaler
FärgSilk Titan (Green)
Ram och Framgaffel
RamOne-Forty Lite, slaglängd: 140 mm
BakdämpareRock Shox, Deluxe RL, lockout
FramgaffelRock Shox, Sektor RL, air, tapered, slaglängd: 150 mm
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 12 växlar)
Växelreglage, bakSram, NX Eagle
FramväxelIngen framväxel (1 X 12 växlar)
BakväxelSram, NX Eagle
Drivlina
VevpartiSram, Descendant 6K Eagle, drevstorlek: 32T
VevlagerSram, DUB PF92
KedjaSram, NX Eagle
KassettSram, NX 1230 Eagle, 11-50T
Bromsar
BromsreglageShimano, MT-500
FrambromsShimano, MT-500
Bromsskiva, framShimano, RT10, 180 mm
BakbromsShimano, MT-500
Bromsskiva, bakShimano, RT10, 180 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano, MT400-B, Boost 110x15 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano, MT400-B, Boost 148x12 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida, Expert TR, invändig bredd: 29 mm
FramdäckMaxxis, Minion DHR II, EXO 3C, Tubeless Ready, vikbart, 66-584, 27.5x2.6", vikt: 910 g
BakdäckMaxxis, Rekon, EXO Dual, Tubeless Ready, vikbart, 66-584, 27.5x2.6", vikt: 805 g
Cockpit
HandtagMerida, Comp EC
StyreMerida, Expert TR, diameter: 35 mm, bredd: 780 mm, rise: 20 mm
StyrstamMerida, Expert TR, aluminium, längd: 50 mm (alla ramstorlekar), infästning styre: 35 mm, vinkel: 0°
StyrlagerMerida, M2339 Neck
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida, Comp CC
SadelstolpeMerida, Expert TR, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm, travel: (S) 100 mm, M/L/XL: 125 mm
PedalerMedföljer ej

Geometri


RamstorlekS (15.5")M (17")L (18.5")XL (20")
Hjulstorlek27.5"27.5"27.5"27.5"
Ramstorlek (cm)41444852
ST - Sadelstolpsrör (mm)410435475515
TT - Överrör (mm)572.4596619.7643.4
CS - Kedjestag (mm)435435435435
HTA - Vinkel, styrrör (°)66.366.366.366.3
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)75757575
BD - Drop, vevlager (mm)21212121
HT - Styrrör (mm)95110125140
FL - Gaffellängd (mm)542542542542
R - Reach (mm)415435455475
S - Stack (mm)587.4601.1614.9628.6
WB - Hjulbas (mm)1144117011941222
SH - Standover height (mm)708723750778

Bilder

Filmer