2020

Merida, Ninety-Six Vasa Evertsberg

19 999 kr

Vår tävlingstestade cross country- och marathon-cykel med full fjädring. 100 mm fullt aktiv och ändå helt gungfri bakdämpare för körning och tävling med “full gas”. En mångsidig och superlätt tävlingsmaskin som enkelt hänger med i snabb stigkörning när tillfälle bjuds. En kedjekrans, optimerad fjädring och klar för dropper post.

Nollställ

Passande tillbehör

Utvalda kvalitetstillbehör - alltid till bästa pris.

  • Shimano, XT, PD-M8000, pedaler - 879 kr719 kr
    Naits, pedal, aluminium/stål, 9/16″ - 199 kr149 kr
    Topeak, Defender M1/XC11, skärmset, 29″ - 599 kr349 kr
    Topeak, Whitelite HP 500, framlampa - 699 kr419 kr
    Topeak, RedLite Aero USB 1 W, baklampa - 479 kr299 kr
    Hiplok, Lite, kättinglås, superbright - 799 kr579 kr
    Topeak, Wedge DryBag, sadelväska, medium - 399 kr249 kr
    Topeak, Hexus X, miniverktyg - 349 kr179 kr
    Topeak, AirBooster 16G, CO2-pump - 349 kr199 kr
    Merida, CO2-patroner, 25 g, 1 st - 59 kr39 kr
    Topeak, Pocket Shock DXG, dämparpump - 499 kr339 kr
    Topeak, JoeBlow Sport III, golvpump - 569 kr349 kr

Montering av cykeltillbehör

Vill du att vi skall montera dina cykeltillbehör - självklart är det kostnadsfritt.

Cykel

Tillbehör

Cykel inklusive tillbehör

Du sparar

Delbetala från 556 kr per månad | Info

Specifikation

Geometri

RamstorlekMLXL
Hjulstorlek29"29"29"
Ramstorlek (cm)465156
ST - Sadelstolpsrör (mm)460510560
TT - Överrör (mm)590615640
CS - Kedjestag (mm)437437437
HTA - Vinkel, styrrör (°)707070
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)74.574.574.5
BD - Drop, vevlager (mm)404040
HT - Styrrör (mm)100115130
FL - Gaffellängd (mm)503503503
R - Reach (mm)429449468
S - Stack (mm)589603617
WB - Hjulbas (mm)111811431168
SH - Standover height (mm)787788791

Mer information

Storlek

M/18" (172 – 184 cm), L/20" (184 – 195 cm), XL/22" (195 – + cm)

Årsmodell

2020

Modellserie

Ninety-Six Vasa

Varumärke

Merida

Färg

Grön, Svart

Vikt

N/A