2020

Merida, Ninety-Six 9000

84 999 kr

Vår tävlingstestade cross country- och marathon-cykel med full fjädring. 100 mm fullt aktiv och ändå helt gungfri bakdämpare för körning och tävling med “full gas”. En mångsidig och superlätt tävlingsmaskin som enkelt hänger med i snabb stigkörning när tillfälle bjuds. En kedjekrans, optimerad fjädring och klar för dropper post.

Nollställ

Passande tillbehör

Utvalda kvalitetstillbehör - alltid till bästa pris.

  • Shimano, XT, PD-M8000, pedaler - 879 kr719 kr
    Naits, pedal, aluminium/stål, 9/16″ - 249 kr149 kr
    Topeak, Defender M1/XC11, skärmset, 29″ - 599 kr349 kr
    Topeak, Whitelite HP 500, framlampa - 749 kr419 kr
    Topeak, RedLite Aero USB 1 W, baklampa - 549 kr299 kr
    Hiplok, Lite, kättinglås, superbright - 799 kr579 kr
    Topeak, Wedge DryBag, sadelväska, medium - 479 kr249 kr
    Topeak, Hexus X, miniverktyg - 399 kr179 kr
    Topeak, AirBooster 16G, CO2-pump - 399 kr199 kr
    Merida, CO2-patroner, 25 g, 1 st - 59 kr39 kr
    Topeak, Pocket Shock DXG, dämparpump - 549 kr339 kr
    Topeak, JoeBlow Sport III, golvpump - 649 kr349 kr

Montering av cykeltillbehör

Vill du att vi skall montera dina cykeltillbehör - självklart är det kostnadsfritt.

Cykel

Tillbehör

Cykel inklusive tillbehör

Du sparar

Delbetala från 2 361 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M202565 Kategorier: , , ,

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellNinety-Six 9000
StorlekarM (18"), L (20"), XL (22")
Vikt
FärgMatt Metallic Black (Gold)
Ram och Framgaffel
RamNinety-Six CF5 - kolfiber, vikt: ca. 1820 g (storlek M/18"), slaglängd: 96 mm
BakdämpareFOX Factory Float - låsbar från styret
FramgaffelFox Factory 32 Float SC - luftfjäder, koniskt styrrör, låsbar från styret, slaglängd 100 mm
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 12 växlar)
Växelreglage, bakShimano XTR
FramväxelIngen framväxel (1 X 12 växlar)
BakväxelShimano XTR Shadow+
Drivlina
VevpartiShimano XTR - drevstorlek: 34T, vevarmslängd: M-XL 175 mm
VevlagerShimano BB94-41A - BB 92
KedjaShimano M9100
KassettShimano XTR - 12-delad, utväxling: 10-51T
Bromsar
BromsreglageShimano XTR BL-M9100
FrambromsShimano XTR BR-M9100
Bromsskiva, framShimano RT-MT900 - diameter: 180 mm
BakbromsShimano XTR BR-M9100
Bromsskiva, bakShimano RT-MT900 - diameter: 160 mm
Hjul och Däck
HjulReynolds TR 249 - vikt: 1590 g
FramnavAxel: Boost 110x15 mm, infästning bromsskiva:Centerlock
BaknavAxel: Boost 148x12 mm, body: Sram XD, infästning bromsskiva:Centerlock
FälgarKolfiberfälg, invändig bredd: 24 mm
FramdäckContinental Race King RaceSport - vikbart, 55-622, 29x2.2", vikt: 530 g
BakdäckContinental Race King RaceSport - vikbart, 55-622, 29x2.2", vikt: 530 g
Cockpit
HandtagMerida Team CC
StyreMerida Team CC - kolfiber, diameter: 31.8 mm, bredd: 720 mm, rise: 0 mm
StyrstamMerida Expert CC - aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: 17°
StyrstamslängderM 80 mm, L 90 mm, XL 100 mm
StyrlagerFSA NO.55E
SpacersKolfiber, 1 x 10 mm + 2 x 5 mm
SadelPrologo Scratch 2
SadelstolpeMerida Team CC - S-Flex, kolfiber, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm
PedalerMedföljer ej - se passande tillbehör

Geometri

RamstorlekMLXL
Hjulstorlek29"29"29"
Ramstorlek (cm)465156
ST - Sadelstolpsrör (mm)460510560
TT - Överrör (mm)590615640
CS - Kedjestag (mm)437437437
HTA - Vinkel, styrrör (°)707070
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)74.574.574.5
BD - Drop, vevlager (mm)404040
HT - Styrrör (mm)100115130
FL - Gaffellängd (mm)503503503
R - Reach (mm)429449468
S - Stack (mm)589603617
WB - Hjulbas (mm)111811431168
SH - Standover height (mm)768773776

Mer information

Storlek

M/18" (172 – 184 cm), L/20" (184 – 195 cm), XL/22" (195 – + cm)

Årsmodell

2020

Modellserie

Ninety-Six

Varumärke

Merida

Färg

Guld, Svart

Vikt

N/A