2020

Merida, Ninety-Six 400

21 999 kr

Vår tävlingstestade cross country- och marathon-cykel med full fjädring. 100 mm fullt aktiv och ändå helt gungfri bakdämpare för körning och tävling med “full gas”. En mångsidig och superlätt tävlingsmaskin som enkelt hänger med i snabb stigkörning när tillfälle bjuds. En kedjekrans, optimerad fjädring och klar för dropper post.

Nollställ
Delbetala från 611 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M202515 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellNinety-Six 400
StorlekarM (18"), L (20"), XL (22")
Vikt
FärgSilk Anthracite (Black)
Ram och Framgaffel
RamNinety-Six Lite - aluminium, vikt: ca. 2710 g (storlek M/18"), slaglängd: 96 mm
BakdämpareRock Shox Monarch RL - låsbar på dämparen
FramgaffelManitou Markhor Comp - luftfjäder, koniskt styrrör, låsbar från styret, slaglängd 100 mm
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 12 växlar)
Växelreglage, bakSram SX Eagle
FramväxelIngen framväxel (1 X 12 växlar)
BakväxelSram SX Eagle
Drivlina
VevpartiSram X1 1000 Eagle - drevstorlek: 32T, vevarmslängd: M-XL 175 mm
VevlagerSram DUB - BB 92
KedjaSram SX Eagle
KassettSram PG-1210 Eagle - 12-delad, utväxling: 11-50T
Bromsar
BromsreglageShimano BL-MT200
FrambromsShimano BR-MT200
Bromsskiva, framShimano RT10 - diameter: 180 mm
BakbromsShimano BR-MT200
Bromsskiva, bakShimano RT10 - diameter: 160 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano MT400-B - axel: Boost 110x15 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano MT400-B - axel: Boost 148x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida Comp CC - aluminiumfälg, invändig bredd: 20 mm
FramdäckMaxxis Ikon - vikbart, 57-622, 29x2.2", vikt: 590 g
BakdäckMaxxis Ikon - vikbart, 57-622, 29x2.2", vikt: 590 g
Cockpit
HandtagMerida Comp EC
StyreMerida Expert CC - aluminium, diameter: 31.8 mm, bredd: 720 mm, rise: 0 mm
StyrstamMerida Expert CC - aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: 6°
StyrstamslängderM 80 mm, L 90 mm, XL 100 mm
StyrlagerFSA NO.55E
Spacers1 x 10 mm + 2 x 5 mm
SadelMerida Comp CC
SadelstolpeMerida Comp CC - aluminium, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm
PedalerMedföljer ej - se passande tillbehör

Geometri

RamstorlekMLXL
Hjulstorlek29"29"29"
Ramstorlek (cm)465156
ST - Sadelstolpsrör (mm)460510560
TT - Överrör (mm)590615640
CS - Kedjestag (mm)437437437
HTA - Vinkel, styrrör (°)707070
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)74.574.574.5
BD - Drop, vevlager (mm)404040
HT - Styrrör (mm)100115130
FL - Gaffellängd (mm)503503503
R - Reach (mm)429449468
S - Stack (mm)589603617
WB - Hjulbas (mm)111811431168
SH - Standover height (mm)787788791