OUTLET
REA
REA!
%
15
Spara 7 500 kr
7500kr
7500
kr
2020

Merida, Mission Road 7000-E

49 999 kr 42 499 kr

Merida Mission Road är en racercykel byggd på Meridas mycket populära och erkända Mission CX-ram. Modern ramdesign och breda däck ger dig en fantastisk komfort och möjlighet att fritt växla mellan grus och asfalt. Mission Road är den perfekta cykeln för dig som inte riktigt vill bli en hardcore lycra-cyklist, utan vill kunna svänga av landsvägen och kasta dig ut på någon av de härliga grusvägar som finns där ute. Både ram och gaffel klarar upp till 35 mm breda däck, så du får t.o.m. i ett par dubbdäck om du vill förlänga cykelsäsongen över vintern.

Nollställ
Delbetala från 1 181 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M204170 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellMission Road 7000-E
StorlekarXS (47 cm), S (50 cm), M (53 cm), L (56 cm), XL (59 cm)
Vikt
FärgSilk Fog Green/Black
Ram och Framgaffel
RamMission CX CF3 - kolfiber, vikt: ca. 885 g (storlek M 53 cm)
FramgaffelMission CX CF3 - kolfiber, vikt ca. 400 g
Växlar
Växelreglage, framShimano Ultegra Disc Di2
Växelreglage, bakShimano Ultegra Disc Di2
FramväxelShimano Ultegra Di2
BakväxelShimano Ultegra Di2 - GS
Drivlina
VevpartiShimano Ultegra - drevstorlek: 50/34T
VevarmslängderXS/S 170 mm, SM/ML 172.5 mm, L/XL 175 mm
VevlagerShimano BB72 - BB 86
KedjaKMC X11
KassettShimano 105 R7000 - 11-delad, utväxling: 11-30T
Bromsar
BromsreglageShimano Ultegra Disc Di2
FrambromsShimano Ultegra - Hydraulisk skivbroms
Bromsskiva, framShimano RT800 - diameter: 160 mm
BakbromsShimano Ultegra - Hydraulisk skivbroms
Bromsskiva, bakShimano RT800 - diameter: 160 mm
Hjul och Däck
HjulDT Swiss P 1850 Spline 23
Framnav110x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
Baknav142x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarAluminiumfälg, invändig bredd: 18 mm, höjd: 23 mm, Tubeless Ready
FramdäckContinental Grand Prix 4-Season - vikbart, 32-622 mm
BakdäckContinental Grand Prix 4-Season - vikbart, 32-622 mm
Cockpit
StyrlindaMerida Road Expert
StyreMerida Expert SL - aluminium
StyrbredderXS 380 mm, S 400 mm, M 420 mm, L/XL 440 mm
StyrstamMerida Expert CC - aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: 5°
StyrstamslängderXS/S 80 mm, M/L 90 mm, XL 100 mm
StyrlagerVP-B303AC
SadelMerida Expert CC
SadelstolpeMerida Team SL - S-Flex, kolfiber, diameter: 27.2 mm, setback: 15 mm
PedalerMedföljer ej - se passande tillbehör
Medföljande tillbehör
ÖvrigtMerida Minitool

Geometri

RamstorlekXSSMLXL
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
Ramstorlek (cm)4750535659
ST - Sadelstolpsrör (mm)470500530560590
TT - Överrör (mm)520535550565580
CS - Kedjestag (mm)423423423423423
HTA - Vinkel, styrrör (°)71.15.007172.15.007272.25.00
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7474747474
BD - Drop, vevlager (mm)6868686868
HT - Styrrör (mm)90109125144163
FL - Gaffellängd (mm)400400400400400
R - Reach (mm)373382392401411
S - Stack (mm)514533553572591
WB - Hjulbas (mm)9991013101610291042
SH - Standover height (mm)787815842870894