OUTLET
REA
REA!
%
15
Spara 4 500 kr
4500kr
4500
kr
2020

Merida, Mission Road 4000

29 999 kr 25 499 kr

Merida Mission Road är en racercykel byggd på Meridas mycket populära och erkända Mission CX-ram. Modern ramdesign och breda däck ger dig en fantastisk komfort och möjlighet att fritt växla mellan grus och asfalt. Mission Road är den perfekta cykeln för dig som inte riktigt vill bli en hardcore lycra-cyklist, utan vill kunna svänga av landsvägen och kasta dig ut på någon av de härliga grusvägar som finns där ute. Både ram och gaffel klarar upp till 35 mm breda däck, så du får t.o.m. i ett par dubbdäck om du vill förlänga cykelsäsongen över vintern.

Nollställ
Delbetala från 708 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M204140 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellMission Road 4000
StorlekarXS (47 cm), S (50 cm), M (53 cm), L (56 cm), XL (59 cm)
Vikt
FärgMatt Titan/Black
Ram och Framgaffel
RamMission CX CF3 - kolfiber, vikt: ca. 885 g (storlek M 53 cm)
FramgaffelMission CX CF3 - kolfiber, vikt ca. 400 g
Växlar
Växelreglage, framShimano 105 Disc
Växelreglage, bakShimano 105 Disc
FramväxelShimano 105
BakväxelShimano 105 - GS
Drivlina
VevpartiShimano 105 - drevstorlek: 50/34T
VevarmslängderXS/S 170 mm, SM/ML 172.5 mm, L/XL 175 mm
VevlagerShimano BB72 - BB 86
KedjaKMC X11
KassettShimano 105 R7000 - 11-delad, utväxling: 11-30T
Bromsar
BromsreglageShimano 105 Disc
FrambromsShimano 105 - Hydraulisk skivbroms
Bromsskiva, framShimano RT54 - diameter: 160 mm
BakbromsShimano 105 - Hydraulisk skivbroms
Bromsskiva, bakShimano RT54 - diameter: 160 mm
Hjul och Däck
FramnavVP CLK170F - 110x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavVP CLK270R - 142x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida Expert SL - aluminiumfälg, invändig bredd: 17 mm, höjd: 22 mm
FramdäckContinental Ultra Sport II - vikbart, 32-622 mm
BakdäckContinental Ultra Sport II - vikbart, 32-622 mm
Cockpit
StyrlindaMerida Road Expert
StyreMerida Expert SL - aluminium
StyrbredderXS 380 mm, S 400 mm, M 420 mm, L/XL 440 mm
StyrstamMerida Expert CC - aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: 5°
StyrstamslängderXS/S 80 mm, M/L 90 mm, XL 100 mm
StyrlagerVP-B303AC
SadelMerida Comp SL
SadelstolpeMerida Expert CC - kolfiber, diameter: 27.2 mm, setback: 15 mm
PedalerMedföljer ej - se passande tillbehör
Medföljande tillbehör
ÖvrigtMerida Minitool

Geometri

RamstorlekXSSMLXL
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
Ramstorlek (cm)4750535659
ST - Sadelstolpsrör (mm)470500530560590
TT - Överrör (mm)520535550565580
CS - Kedjestag (mm)423423423423423
HTA - Vinkel, styrrör (°)71.15.007172.15.007272.25.00
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7474747474
BD - Drop, vevlager (mm)6868686868
HT - Styrrör (mm)90109125144163
FL - Gaffellängd (mm)400400400400400
R - Reach (mm)373382392401411
S - Stack (mm)514533553572591
WB - Hjulbas (mm)9991013101610291042
SH - Standover height (mm)787815842870894