OUTLET
REA
REA!
%
15
Spara 6 460 kr
6460kr
6460
kr
2019

Merida, Mission CX, 8000

42 999 kr 36 539 kr

Tävling, träning, pendling – allt i en enda cykel! Våra cykelcrossar är designade för race, men passar minst lika bra till den snabba cykelpendlaren som till landsvägscyklistens vinterträning. (Godkänd av UCI)

  • Mission CX CF3 kolfiberram med modern tävlingsgeometri och specifikationer. Låg vikt och snygg design. Fästen för skärmar (PF86).
  • Mission CX kolfibergaffel (12 mm)
  • Sram Force 1 1X11 (40T, 11-32T)
  • DT Swiss ER 1400 Spline 21, tävlingshjul som endast väger 1 474 gram, tillsammans med allrounddäcken Maxxis All Terrane 33 mm.
  • Sram Force 1 hydrauliska skivbromsar för optimal kontroll och bromsverkan (160 mm).
Nollställ
Delbetala från 1 015 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M194050 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellMission CX 8000
StorlekarS (50 cm), M (53 cm), L (56 cm), XL (59 cm)
Vikt7.69 kg, ramstorlek M (53 cm), utan pedaler
FärgGreen (Blue)
Ram och Framgaffel
RamMission CX CF3
FramgaffelMission CX CF
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 11 växlar)
Växelreglage, bakSram, Force1 Disc
FramväxelIngen framväxel (1 X 11 växlar)
BakväxelSram, Force1
Drivlina
VevpartiSram, Force1, drevstorlek: 40T
VevlagerSram, Pressfit PF86
KedjaKMC, X11-1
KassettShimano, CS-R7000, 11-32T
Bromsar
BromsreglageSram, Force1 Disc
FrambromsSram, Force1, Hydraulic Disc
Bromsskiva, framSram, CenterLine, 160 mm
BakbromsSram, Force1, Hydraulic Disc
Bromsskiva, bakSram, CenterLine, 160 mm
Hjul och Däck
HjulDT Swiss, ER 1400 Spline DB21
Framnav100x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
Baknav142x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarAluminiumfälg, höjd: 21 mm, invändig bredd: 20 mm
FramdäckMaxxis, All Terrane, Tubeless Ready, vikbart, 33-622
BakdäckMaxxis, All Terrane, Tubeless Ready, vikbart, 33-622
Cockpit
HandtagMerida, Road Expert
StyreMerida, Expert SL, aluminium
StyrstamMerida, Expert CC, aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: - 5°
StyrlagerVP-B303AC Neck, 2191027145
SadelMerida, Expert CC
SadelstolpeMerida, Team Superlite, kolfiber, diameter: 27.2 mm, setback: 0 mm
PedalerMedföljer ej

Geometri

RamstorlekXSSMLXL
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
Ramstorlek (cm)4750535659
ST - Sadelstolpsrör (mm)470500530560590
TT - Överrör (mm)520535550565580
CS - Kedjestag (mm)423423423423423
HTA - Vinkel, styrrör (°)71.15.007172.15.007272.25.00
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7474747474
BD - Drop, vevlager (mm)6868686868
HT - Styrrör (mm)90109125144163
FL - Gaffellängd (mm)400400400400400
R - Reach (mm)373382392401411
S - Stack (mm)514533553572591
WB - Hjulbas (mm)9991013101610291042
SH - Standover height (mm)787815842870894

Mer information

Vikt 39 kg
Dimensioner 180 × 20 × 120 cm
Storlek

XS/47 cm (150 – 165 cm)

Årsmodell

2019

Modellserie

Mission CX

Varumärke

Merida

Kategori

Cyclocross

Färg

Grön

Vikt

7.72 kg