REA
REA!
%
15
Spara 4 210 kr
4210kr
4210
kr
2019

Merida, Mission CX, 5000

27 999 kr 23 789 kr

Tävling, träning, pendling – allt i en cykel! Våra CX-cyklar är designade för tävling, men passar lika bra till snabba cykelpendlare eller vinterträning för landsvägscyklisten (UCI-godkänd). 5000-modellen kommer med en nyutvecklad och lätt kolfiberram tillsammans med exakta och mycket funktionella 1X11-växlar. Hydrauliska skivbromsar för optimal kontroll och bromsverkan.

  • Mission CX CF3 kolfiberram med modern geometri och specifikationer för tävling. Låg vikt och elegant design. Fästen för skärmar (PF86).
  • Mission CX kolfibergaffel (12 mm)
  • Sram Apex 1X11 (40T, 11-42T)
  • Merida Expert Tubeless Ready hjulset med allsidiga All Terrane 33-700 däck.
  • Sram Apex hydrauliska skivbromsar för optimal kontroll och bromsverkan (160 mm).
Nollställ
Delbetala från 661 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M194040 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellMission CX 5000
StorlekarS (50 cm), M (53 cm), L (56 cm), XL (59 cm)
Vikt8.73 kg, ramstorlek M (53 cm), utan pedaler
FärgSilk Silver (Red)
Ram och Framgaffel
RamMission CX CF3
FramgaffelMission CX CF
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 11 växlar)
Växelreglage, bakSram, Apex 1 HRD
FramväxelIngen framväxel (1 X 11 växlar)
BakväxelSram, Apex1
Drivlina
VevpartiSram, Apex1, drevstorlek: 40T
VevlagerSram, Pressfit PF86
KedjaKMC, X11-1
KassettSram, PG-1130, 11-42T
Bromsar
BromsreglageSram, Apex 1 HRD
FrambromsSram, Apex1 HRD, Hydraulic Disc
Bromsskiva, framSram, CenterLine, 160 mm
BakbromsSram, Apex1 HRD, Hydraulic Disc
Bromsskiva, bakSram, CenterLine, 160 mm
Hjul och Däck
FramnavVP, 173SB, 100x12 mm, axel: QR48N, 32 ekrar, infästning bromsskiva: 6 bultar
BaknavVP, 273SB, 142x12 mm, axel: QR48, 32 ekrar, infästning bromsskiva: 6 bultar
FälgarMerida, Expert CC, aluminiumfälg, höjd: 18 mm, invändig bredd: 23 mm
FramdäckMaxxis, All Terrane, Tubeless Ready, vikbart, 33-622
BakdäckMaxxis, All Terrane, Tubeless Ready, vikbart, 33-622
Cockpit
HandtagMerida, Road Expert
StyreMerida, Expert SL, aluminium
StyrstamMerida, Expert CC, aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: - 5°
StyrlagerVP-B303AC Neck, 2191027145
SadelMerida, Expert CC
SadelstolpeMerida, Expert CC, kolfiber, diameter: 27.2 mm, setback: 15 mm
PedalerMedföljer ej

Geometri

RamstorlekXSSMLXL
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
Ramstorlek (cm)4750535659
ST - Sadelstolpsrör (mm)470500530560590
TT - Överrör (mm)520535550565580
CS - Kedjestag (mm)423423423423423
HTA - Vinkel, styrrör (°)71.15.007172.15.007272.25.00
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7474747474
BD - Drop, vevlager (mm)6868686868
HT - Styrrör (mm)90109125144163
FL - Gaffellängd (mm)400400400400400
R - Reach (mm)373382392401411
S - Stack (mm)514533553572591
WB - Hjulbas (mm)9991013101610291042
SH - Standover height (mm)787815842870894