REA
REA!
%
20
Spara 1 310 kr
1310kr
1310
kr
2019

Merida, Juliet 27.5, 20

6 499 kr 5 189 kr

Designad för tjejer! Juliet 20 är en av våra mest populära modeller och är utrustad med hydrauliska skivbromsar för optimal kontroll och bromsverkan. Den har också justerbar och låsbar dämpargaffel samt Shimano Acera 24 för exakt precision när du växlar. Modellen kommer i storlekarna XS-L och passar tjejer från 10 års ålder och uppåt. En mycket allsidig cykel för fritidscykling och transport.

  • Dubbelreducerad aluminiumram med lågt insteg och en geometri som passar tjejer. Fästen för pakethållare, stöd och skärmar.
  • Suntour XCM (100 mm) med lockout.
  • Shimano Acera bakväxel 3X8 (42/24T, 11-32T)
  • Merida 27,5″ hjulset med Merida 2,1″ däck med bra rullegenskaper
  • Shimano ST-EF505 integrerat reglage för hydraulisk broms och växling.
Nollställ
Artikelnr: M191011 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellJuliet Seven 20
StorlekarXS (13.5"), S (15"), M (17"), L (18.5")
Vikt14.9 kg, ramstorlek S (15"), utan pedaler
FärgPearl White (Pink)
Ram och Framgaffel
RamJuliet Speed
FramgaffelSuntour, XCM HLO, coil, lockout, slaglängd: 100 mm
Växlar
Växelreglage, framShimano, ST-EF505
Växelreglage, bakShimano, ST-EF505
FramväxelShimano, FD-TY700
BakväxelShimano, RD-M360
Drivlina
VevpartiShimano, TY301, drevstorlek: 24-34-42T
VevlagerFSA, TH-7420ST-W
KedjaKMC, M700
KassettSunrace, CSM668, 11-32T
Bromsar
BromsreglageShimano, ST-EF505
FrambromsShimano, ST-EF505
Bromsskiva, framShimano, RT10, 160 mm
BakbromsShimano, ST-EF505
Bromsskiva, bakShimano, RT10, 160 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano, TX505, 100x9mm width, 32 spoke holes, Centerlock
BaknavShimano, TX505, 135x9mm width, 32 spoke holes, Centerlock
FälgarMerida, CC, invändig bredd: 17 mm
FramdäckMerida, K1080, ej vikbart, 53-584, 27.5x2.1"
BakdäckMerida, K1080, ej vikbart, 54-584, 27.5x2.1"
Cockpit
HandtagMerida, EC
StyreMerida, CC, aluminium, diameter: 31.8 mm, bredd: 660 mm, rise: 25 mm
StyrstamMerida, CC, aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: 17°
StyrlagerFSA, NO.10P Neck15
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida, Juliet Sport
SadelstolpeMerida, CC, aluminium, diameter: 27.2 mm, setback: 15 mm
PedalerVP, VPE-891

Geometri

RamstorlekS (15")M (17")XS (13.5")L (18.5")
Hjulstorlek27.5"27.5"27.5"27.5"
Ramstorlek (cm)38433447
ST - Sadelstolpsrör (mm)381432343470
TT - Överrör (mm)546561536571
CS - Kedjestag (mm)430430430430
HTA - Vinkel, styrrör (°)69.57069.570
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)74.574.574.574.5
BD - Drop, vevlager (mm)65656565
HT - Styrrör (mm)10011095120
FL - Gaffellängd (mm)493493493493
R - Reach (mm)380392372399
S - Stack (mm)607618602628
WB - Hjulbas (mm)1050106010391071
SH - Standover height (mm)612664582694