2019

Merida, eSpresso City, 200 EQ

27 999 kr

Vår eSpresso-serie erbjuder dig allsidighet och massor av möjligheter. Den perfekta partnern när du ska ta dig runt på stan. eSpresso City 200 EQ är en väl utrustad elcykel som passar dig som prioriterar kvalitet och stor cykelglädje under längre rundor och transport. Elsystemet Shimano E5000 är en nyhet för 2019 och är perfekt integrerat i den hydroformade aluminiumramen och ger dig bra räckvidd, låg vikt och nästintill ljudlös assistans under cykelturen.

  • Elegant och modern hydroformad aluminiumram med lågt insteg – optimerad för Shimano Steps elsystem.
  • Suntour NEX elcykelspecifik dämpargaffel
  • Shimano Altus 1X9 (38T, 12-36T)
  • Merida Comp hjulset med Continental Ride Tour 42-622 däck
  • Shimano Steps E5000 elsystem (60 Nm), batteri (418 Wh) och bluetooth för enkel uppkoppling till telefon eller andra enheter som stödjer Shimano E-tube.
Nollställ
Delbetala från 778 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M199760 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModelleSpresso City 200 EQ
StorlekarXS (41.5 cm), S (45 cm), M (49 cm), L (53 cm), XL (57 cm)
Vikt22.78 kg, ramstorlek M (49 cm)
FärgMatt-Grey Silver
Ram och Framgaffel
RameSpresso City Lite
FramgaffelSuntour NEX-PM-DS, coil, slaglängd: 63 mm
Växlar
FramväxelreglageIngen framväxel
BakväxelreglageShimano, Altus rapidfire
FramväxelIngen framväxel
BakväxelShimano, Altus RDM2000
Drivlina
VevpartiShimano, FC-E5000
KedjaKMC, X9
KassettShimano, HG400, 12-36T
Bromsar
FrambromsShimano, MT-200
Bromsskiva, framShimano, RT10, 180 mm
BakbromsShimano, MT-200
Bromsskiva, bakShimano, RT10, 160 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano, TX505, 100x9 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano, MT400, 142x12 mm, 36 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida, Comp TK, invändig bredd: 20 mm
FramdäckContinental, Ride Tour, ej vikbart, 42-622, med reflexrand
BakdäckContinental, Ride Tour, ej vikbart, 42-622, med reflexrand
Cockpit
HandtagMerida, Expert TK
StyreMerida, Expert TK, diameter: 31.8 mm, bredd: 640 mm, rise: 35 mm
StyrstamMerida, EXPERT TK, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: justerbar
StyrlagerMerida, 2346 Neck, 2191025808
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida, Comfort
SadelstolpeMerida, Expert TK, diameter: 30.9 mm, setback: 15 mm, travel: 40 mm
PedalerVP, VPE-891
Display, Motor & Batteri
DisplayUtan display
ReglageShimano, SW-E6010-L
MotorShimano, E5000, 40 Nm
BatteriShimano, E8014, 418 Wh, rammonterat
BatteriladdareShimano, EC-E6002
Låsbart batteriJa
Medföljande tillbehör
SkärmarSunnywheel, SW-FA 513
PakethållareRacktime, Shine Evo, 060889-001-D RT
StödMerida, CL-KA98
FramlampaHerrmans, H-Black MR8 E
BaklampaRacktime, Shine Evo, integrerad i pakethållare
LåsAbus, 5650 LH-3
RingklockaJa

Geometri

RamstorlekXS (41.5 cm)S (45 cm)M (49 cm)L (53 cm)XL (57 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)415450490530570
TT - Överrör (mm)575590605620635
CS - Kedjestag (mm)490490490490490
HTA - Vinkel, styrrör (°)69.5707070.570.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7473.5737372.5
BD - Drop, vevlager (mm)7070707070
HT - Styrrör (mm)160170185200215
FL - Gaffellängd (mm)477477477477477
R - Reach (mm)389394398408412
S - Stack (mm)651662676693707
WB - Hjulbas (mm)11401143115311631171