2020

Merida, eSpresso City 200 EQ

26 999 kr

Nu har eSPRESSO CITY fått nya växelöron som gör att den finns med både utanpåliggande växel och navväxel. eSPRESSO CITY har modern design med funktionell och bekväm geometri och smidig integrering av Shimanos kraftfulla STePS-motorer som gör att den skiljer ut sig från andra urbana e-cyklar. Låg tyngdpunkt och stark, styv ram ger eSPRESSO CITY fantastiska köregenskaper i alla lägen. Den extremt låga instegshöjden gör det väldigt lätt att sitta upp på och gå av från eSPRESSO CITY.

Nollställ

Passande tillbehör

Utvalda kvalitetstillbehör - alltid till bästa pris.

  • Topeak, Basket Front QuickClick, korg, svart - 599 kr299 kr
    Hiplok, Lite, kättinglås, superbright - 799 kr579 kr
    Topeak, JoeBlow Sport III, golvpump - 569 kr349 kr

Montering av cykeltillbehör

Vill du att vi skall montera dina cykeltillbehör - självklart är det kostnadsfritt.

Världens säkraste cykelhjälm är inte en hjälm!

Hövding 3 är en airbag för cyklister som man bär runt halsen i form av en krage. Vid en eventuell olycka blåser airbagen upp och formar sig kring huvud och nacke som en skyddande huva. Enligt vetenskapliga undersökningar är airbagteknologin 8 x säkrare än traditionella cykelhjälmar. Sensorer inuti kragen läser av cyklistens rörelsemönster 200 gånger per sekund, så snart Hövding är aktiverad. Vid en olycka blåser airbagen upp på 0,1 sekund. Storleken går att anpassa med en justeringsratt (Boa).

  • Hövding 3 - 2 995 kr2 695 kr

Cykel

Tillbehör

Cykel inklusive tillbehör

Du sparar

Delbetala från 750 kr per månad | Info

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModelleSpresso City 200 EQ
StorlekarXS (41.5 cm), S (45 cm), M (49 cm), L (53 cm), XL (57 cm)
Vikt
FärgMatt Black/Titan (Glossy Dark Silver)
Ram och Framgaffel
RameSpresso City Lite - aluminiumram
FramgaffelSuntour NEX-PM-DS - stålfjäder, slaglängd: 63 mm
Växlar
FramväxelreglageIngen framväxel
BakväxelreglageShimano Altus Rapidfire
FramväxelIngen framväxel
BakväxelShimano Altus RD-M2000
Drivlina
VevpartiShimano FC-E5000 - drevstorlek: 38T
KedjaKMC e9S
KassettShimano HG400 - 9-delad, 12-36T
Bromsar
FrambromsShimano MT-200
Bromsskiva, framShimano RT10 - diameter: 180 mm
BakbromsShimano MT-200
Bromsskiva, bakShimano RT10 - diameter: 160 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano TX505 - axel: 100x9 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano MT400 - axel: 142x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMERIDA Comp TK - aluminiumfäg, invändig bredd: 20 mm
FramdäckContinental Contact City Plus - ej vikbart, 47-622, med reflexrand
BakdäckContinental Contact City Plus - ej vikbart, 47-622, med reflexrand
Cockpit
HandtagMerida Expert TK
StyreMerida Expert TK - diameter: 31.8 mm, bredd: 640 mm, rise: 35 mm
StyrstamMerida Expert TK - infästning styre: 31.8 mm, vinkel: justerbar
StyrlagerMerida 2346 Neck
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida Expert TK
SadelstolpeMerida Expert TK - diameter: 30.9 mm, setback: 15 mm, slaglängd: 40 mm
PedalerVP VPE-891
Display, Motor & Batteri
DisplaySaknar display
ReglageShimano SW-E6010-L
MotorShimano E5000 - 40 Nm
BatteriShimano E8014 - 418 Wh
BatteriladdareShimano EC-E6002
Låsbart batteriJa, samma nyckel som ramlåset
Medföljande tillbehör
SkärmarSunnywheel SW-FA311-60E1 + FA311-60F
PakethållareMerida MIK
StödMerida CL-KA98
FramlampaHerrmans H-Black MR4 E
BaklampaHerrmans H-Cargo - integrerad i pakethållare
LåsAbus Shield 5650 - godkänt av SSF
RingklockaJa, medföljer

Geometri

RamstorlekXS (41.5 cm)S (45 cm)M (49 cm)L (53 cm)XL (57 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)415450490530570
TT - Överrör (mm)575590605620635
CS - Kedjestag (mm)490490490490490
HTA - Vinkel, styrrör (°)69.5707070.570.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7473.5737372.5
BD - Drop, vevlager (mm)7070707070
HT - Styrrör (mm)160170185200215
FL - Gaffellängd (mm)477477477477477
R - Reach (mm)389394398408412
S - Stack (mm)651662676693707
WB - Hjulbas (mm)11401143115311631171

Mer information

Storlek

XS/41.5 cm (- – 158 cm), S/45 cm (160 – 170 cm), M/49 cm (170 – 180 cm), L/53 cm (175 – 185 cm), XL/57 cm (180 – + cm)

Årsmodell

2020

Modellserie

eSpresso City

Varumärke

Merida

Färg

Titan, Svart

Vikt

N/A