REA
REA!
%
15
Spara 6 010 kr
6010kr
6010
kr
2019

Merida, eSpresso, 900 EQ

39 999 kr 33 989 kr

Vår eSpresso-serie erbjuder dig allsidighet och massor av möjligheter. En perfekt partner när du vill cykla runt på stan. eSpresso 900 EQ är vår toppmodell – komplett utrustad med tillbehör och komponenter från översta hyllan.

  • Elegant och modern hydroformad aluminiumram som är optimerad till Shimano Steps elsystem.
  • Suntour NCX-D luftgaffel med låsning från styret
  • Shimano XT Shadow+ 1X11 (38T, 11-42T)
  • Merida Comp 700 hjulset med Continental Ride Tour 42-622 däck
  • Shimano Steps E8000 motor (70 Nm), batteri (500 Wh) och dator, med tre olika assistanslägen där BOOST ger hela 300% assistans.
Nollställ
Delbetala från 944 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M199750 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModelleSpresso 900 EQ
StorlekarXS (43 cm), S (47 cm), M (51 cm), L (55 cm), XL (59 cm)
Vikt22.54 kg, ramstorlek M (51 cm)
FärgMatt-Black (Shiny Antracite/Red)
Ram och Framgaffel
RameSpresso Lite
FramgaffelSuntour NCX RL, air, tapered, remote lockout, slaglängd: 63 mm
Växlar
FramväxelreglageIngen framväxel
BakväxelreglageShimano, XT 11
FramväxelIngen framväxel
BakväxelShimano, XT M8000 Shadow+
Drivlina
VevpartiShimano, E8000
KedjaKMC, X11e
KassettShimano, M7000, 11-42T
Bromsar
FrambromsShimano, XT
Bromsskiva, framShimano, RT81, 180 mm
BakbromsShimano, XT
Bromsskiva, bakShimano, RT81, 180 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano, XT, 110x15 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano, XT, 142x12 mm, 36 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida, Comp TK, invändig bredd: 20 mm
FramdäckContinental, Ride Tour, ej vikbart, 42-622, med reflexrand
BakdäckContinental, Ride Tour, ej vikbart, 42-622, med reflexrand
Cockpit
HandtagMerida, Expert TK
StyreMerida, Expert TK, diameter: 31.8 mm, bredd: 660 mm, rise: 15 mm
StyrstamMerida, Expert CC, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: 17°
StyrlagerFSA NO.55E neck, 2191027101
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida, Comfort
SadelstolpeMerida, Team TK, diameter: 30.9 mm, setback: 15 mm, travel: 40 mm
PedalerVP, VPE-891
Display, Motor & Batteri
DisplayShimano, SC-E6010
ReglageShimano, SW-E6010-L
MotorShimano, E8000, 70 Nm
BatteriShimano, E8010, 500 Wh, rammonterat
BatteriladdareShimano, EC-E6000
Låsbart batteriJa
Medföljande tillbehör
SkärmarSunnywheel, SW-FA 513
PakethållareRacktime, Shine Evo, 060889-001-D RT
StödMerida, CL-KA98
FramlampaHerrmans, H-Black Pro E
BaklampaRacktime, Shine Evo, integrerad i pakethållare
LåsAbus, 5650 LH-3
RingklockaJa
FlaskhållareMerida, Expert SL

Geometri

RamstorlekXS (43 cm)S (47 cm)M (51 cm)L (55 cm)XL (59 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)430470510550590
TT - Överrör (mm)565580590610630
CS - Kedjestag (mm)475475475475475
HTA - Vinkel, styrrör (°)70.5717171.571.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7473.573.57373
BD - Drop, vevlager (mm)7070707070
HT - Styrrör (mm)130140155175205
FL - Gaffellängd (mm)477477477477477
R - Reach (mm)385391397404415
S - Stack (mm)627638653674702
WB - Hjulbas (mm)11011105111611241145
SH - Standover height (mm)723757792827864