OUTLET
2020

Merida, eSpresso 700 EQ

39 999 kr

Den fjärde generationen av vår eSPRESSO har många nya och förbättrade funktioner. De viktigaste förändringarna är batteri integrerat i diagonalröret, ökad däcksbredd och navväxel med justerbart växelöra. Den moderna designen med batteri integrerat i röret, funktionell och bekväm geometri samt sömlös integrering av Shimanos starka STePS-motorer gör eSPRESSO till en elcykel som utmärker sig.

Nollställ
Delbetala från 1 111 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M209740 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModelleSpresso 700 EQ
StorlekarXS (43 cm), S (47 cm), M (51 cm), L (55 cm), XL (59 cm)
Vikt
FärgMatt Blue/Black
Ram och Framgaffel
RameSpresso Lite II - aluminiumram med integrerat batteri
FramgaffelSuntour NEX E25 - stålfjäder, slaglängd: 63 mm
Växlar
FramväxelreglageIngen framväxel
BakväxelreglageShimanoSW-E6010-R
FramväxelIngen framväxel
BakväxelShimano Nexus Inter-5E
Drivlina
VevpartiShimano FC-E6100 - drevstorlek: 38T
KedjaKMC Z1eHX
KassettShimano CS-C7000 - 27T
Bromsar
FrambromsShimano MT-401-3A
Bromsskiva, framShimano RT30 - diameter: 180 mm
BakbromsShimano MT-401-3A
Bromsskiva, bakShimano RTEM300 - diameter: 180 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano MT400 - axel: 100x15 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano Nexus Inter-5E - axel: 135x9 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMERIDA Comp TK - aluminiumfäg, invändig bredd: 20 mm
FramdäckContinental Contact Cruiser - ej vikbart, 50-622, med reflexrand
BakdäckContinental Contact Cruiser - ej vikbart, 50-622, med reflexrand
Cockpit
HandtagMerida Expert TK
StyreMerida Expert TK - diameter: 31.8 mm, bredd: 660 mm, rise: 15 mm
StyrstamMerida Expert CT - infästning styre: 31.8 mm, vinkel: justerbar
StyrlagerMerida 2346 Neck
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida Expert TK
SadelstolpeMerida Expert CC - diameter: 34.9 mm, setback: 0 mm
PedalerVP VPE-891
Display, Motor & Batteri
DisplayShimano SC-E6100
ReglageShimano SW-E6010-L
MotorShimano E6100 - 60 Nm
BatteriShimano E8035 - 504 Wh
BatteriladdareShimano EC-E6002
Låsbart batteriJa, samma nyckel som ramlåset
Medföljande tillbehör
SkärmarSunnywheel SW-FA311-60E1 + FA311-60F
PakethållareMerida MIK
StödMerida CL-KA98
FramlampaHerrmans H-Black MR4 E
BaklampaHerrmans H-Cargo - integrerad i pakethållare
LåsAbus Shield 5650 - godkänt av SSF
Ringklocka

Geometri

RamstorlekXS (43 cm)S (47 cm)M (51 cm)L (55 cm)XL (59 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)430470510550590
TT - Överrör (mm)565580590610630
CS - Kedjestag (mm)478478478478478
HTA - Vinkel, styrrör (°)70.5717171.571.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7574.574.57474
BD - Drop, vevlager (mm)7070707070
HT - Styrrör (mm)130140155175205
FL - Gaffellängd (mm)475475475475475
R - Reach (mm)397403409417429
S - Stack (mm)626637651672701
WB - Hjulbas (mm)11141118112911381159
SH - Standover height (mm)723757792827864