2020

Merida, eSpresso 700 EQ

37 999 kr

Den fjärde generationen av vår eSPRESSO har många nya och förbättrade funktioner. De viktigaste förändringarna är batteri integrerat i diagonalröret, ökad däcksbredd och navväxel med justerbart växelöra. Den moderna designen med batteri integrerat i röret, funktionell och bekväm geometri samt sömlös integrering av Shimanos starka STePS-motorer gör eSPRESSO till en elcykel som utmärker sig.

Nollställ

Passande tillbehör

Utvalda kvalitetstillbehör - alltid till bästa pris.

  • Topeak, Basket Front QuickClick, korg, svart - 599 kr299 kr
    Hiplok, Lite, kättinglås, superbright - 799 kr579 kr
    Topeak, JoeBlow Sport III, golvpump - 569 kr349 kr

Montering av cykeltillbehör

Vill du att vi skall montera dina cykeltillbehör - självklart är det kostnadsfritt.

Världens säkraste cykelhjälm är inte en hjälm!

Hövding 3 är en airbag för cyklister som man bär runt halsen i form av en krage. Vid en eventuell olycka blåser airbagen upp och formar sig kring huvud och nacke som en skyddande huva. Enligt vetenskapliga undersökningar är airbagteknologin 8 x säkrare än traditionella cykelhjälmar. Sensorer inuti kragen läser av cyklistens rörelsemönster 200 gånger per sekund, så snart Hövding är aktiverad. Vid en olycka blåser airbagen upp på 0,1 sekund. Storleken går att anpassa med en justeringsratt (Boa).

  • Hövding 3 - 2 995 kr2 695 kr

Cykel

Tillbehör

Cykel inklusive tillbehör

Du sparar

Delbetala från 1 056 kr per månad | Info

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModelleSpresso 700 EQ
StorlekarXS (43 cm), S (47 cm), M (51 cm), L (55 cm), XL (59 cm)
Vikt
FärgMatt Blue/Black
Ram och Framgaffel
RameSpresso Lite II - aluminiumram med integrerat batteri
FramgaffelSuntour NEX E25 - stålfjäder, slaglängd: 63 mm
Växlar
FramväxelreglageIngen framväxel
BakväxelreglageShimanoSW-E6010-R
FramväxelIngen framväxel
BakväxelShimano Nexus Inter-5E
Drivlina
VevpartiShimano FC-E6100 - drevstorlek: 38T
KedjaKMC Z1eHX
KassettShimano CS-C7000 - 27T
Bromsar
FrambromsShimano MT-401-3A
Bromsskiva, framShimano RT30 - diameter: 180 mm
BakbromsShimano MT-401-3A
Bromsskiva, bakShimano RTEM300 - diameter: 180 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano MT400 - axel: 100x15 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano Nexus Inter-5E - axel: 135x9 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMERIDA Comp TK - aluminiumfäg, invändig bredd: 20 mm
FramdäckContinental Contact Cruiser - ej vikbart, 50-622, med reflexrand
BakdäckContinental Contact Cruiser - ej vikbart, 50-622, med reflexrand
Cockpit
HandtagMerida Expert TK
StyreMerida Expert TK - diameter: 31.8 mm, bredd: 660 mm, rise: 15 mm
StyrstamMerida Expert CT - infästning styre: 31.8 mm, vinkel: justerbar
StyrlagerMerida 2346 Neck
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida Expert TK
SadelstolpeMerida Expert CC - diameter: 34.9 mm, setback: 0 mm
PedalerVP VPE-891
Display, Motor & Batteri
DisplayShimano SC-E6100
ReglageShimano SW-E6010-L
MotorShimano E6100 - 60 Nm
BatteriShimano E8035 - 504 Wh
BatteriladdareShimano EC-E6002
Låsbart batteriJa, samma nyckel som ramlåset
Medföljande tillbehör
SkärmarSunnywheel SW-FA311-60E1 + FA311-60F
PakethållareMerida MIK
StödMerida CL-KA98
FramlampaHerrmans H-Black MR4 E
BaklampaHerrmans H-Cargo - integrerad i pakethållare
LåsAbus Shield 5650 - godkänt av SSF
Ringklocka

Geometri

RamstorlekXS (43 cm)S (47 cm)M (51 cm)L (55 cm)XL (59 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)430470510550590
TT - Överrör (mm)565580590610630
CS - Kedjestag (mm)478478478478478
HTA - Vinkel, styrrör (°)70.5717171.571.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7574.574.57474
BD - Drop, vevlager (mm)7070707070
HT - Styrrör (mm)130140155175205
FL - Gaffellängd (mm)475475475475475
R - Reach (mm)397403409417429
S - Stack (mm)626637651672701
WB - Hjulbas (mm)11141118112911381159
SH - Standover height (mm)723757792827864

Mer information

Storlek

XS/43 cm (150 – 165 cm), S/47 cm (160 – 170 cm), M/51 cm (170 – 180 cm), L/55 cm (175 – 185 cm), XL/59 cm (190 – + cm)

Årsmodell

2020

Modellserie

eSpresso

Varumärke

Merida

Färg

Blå, Svart

Vikt

N/A