REA
REA!
%
15
Spara 5 260 kr
5260kr
5260
kr
2019

Merida, eSpresso, 600 EQ, Dam

34 999 kr 29 739 kr

Vår eSpresso-serie erbjuder dig allsidighet och massor av möjligheter. En perfekt partner när du vill cykla runt på stan. eSpresso 600 EQ är en komplett utrustad elcykel som passar dig som prioriterar kvalitet, stor räckvidd och en mycket stark motor för längre turer och transport.

  • Elegant och modern hydroformad aluminiumram som är optimerad till Shimano Steps elsystem.
  • Suntour NEX elcykelspecifik dämpargaffel
  • Shimano Deore Shadow+ 1X11 (38T, 11-42T)
  • Merida Comp 700″ hjulset med Continental Ride Tour 42-622 däck
  • Shimano Steps E8000 motor (70 Nm), batteri (500 Wh) och dator, med tre olika assistanslägen där BOOST ger hela 300% assistans.
Nollställ
Delbetala från 826 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M199731 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
Modell<strong>eSpresso 600 EQ</strong>
StorlekarXS (43 cm), S (47 cm), M (51 cm), L (55 cm)
Vikt23.17 kg, ramstorlek M (51 cm)
FärgMatt-Black (Shiny Antracite)
Ram och Framgaffel
RameSpresso Lite
FramgaffelSuntour NEX E25, coil, slaglängd: 63 mm
Växlar
FramväxelreglageIngen framväxel
BakväxelreglageShimano, Deore
FramväxelIngen framväxel
BakväxelShimano, Deore Shadow+
Drivlina
VevpartiShimano, E8000
KedjaKMC, X10e
KassettShimano, HG500, 11-42T
Bromsar
FrambromsShimano, MT-200
Bromsskiva, framShimano, RT10, 180 mm
BakbromsShimano, MT-200
Bromsskiva, bakShimano, RT10, 180 mm
Hjul och Däck
Framnav
Shimano, MT400, 110x15 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
Baknav
Shimano, MT400, 142x12 mm, 36 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida, Comp TK, invändig bredd: 20 mm
FramdäckContinental, Ride Tour, ej vikbart, 42-622, med reflexrand
BakdäckContinental, Ride Tour, ej vikbart, 42-622, med reflexrand
Cockpit
HandtagMerida, Expert TK
Styre
Merida, Expert TK, diameter: 31.8 mm, bredd: 660 mm, rise: 15 mm
StyrstamMerida, Expert CC, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: 17°
StyrlagerMerida, 2346 Neck, 2191025808
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida, Comfort
SadelstolpeMerida, Expert, diameter: 30.9 mm, setback: 15 mm
PedalerVP, VPE-891
Display, Motor & Batteri
DisplayShimano, SC-E6010
ReglageShimano, SW-E6010-L
MotorShimano, E8000, 70 Nm
BatteriShimano, E8010, 500 Wh, rammonterat
BatteriladdareShimano, EC-E6002
Låsbart batteriJa
Medföljande tillbehör
SkärmarSunnywheel, SW-FA 513
PakethållareRacktime, Shine Evo, 060889-001-D RT
StödMerida, CL-KA98
FramlampaHerrmans, H-Flow
BaklampaRacktime, Shine Evo, integrerad i pakethållare
LåsAbus, 5650 LH-3
RingklockaJa, medföljer
FlaskhållareMerida, Expert SL

Geometri

RamstorlekXS (43 cm)S (47 cm)M (51 cm)L (55 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)430470510550
TT - Överrör (mm)565580590610
CS - Kedjestag (mm)475475475475
HTA - Vinkel, styrrör (°)70.5717171.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7473.573.573
BD - Drop, vevlager (mm)70707070
HT - Styrrör (mm)130140155175
FL - Gaffellängd (mm)477477477477
R - Reach (mm)385391397404
S - Stack (mm)627638653674
WB - Hjulbas (mm)1101110511161124
SH - Standover height (mm)627627631635