2020

Merida, eSpresso 300 SE EQ, Dam, röd/svart

29 999 kr

Meridas eSpresso SE-serie erbjuder dig allsidighet och massor av möjligheter. Den perfekta partnern när du ska ta dig runt på stan. eSpresso 300 SE EQ är en komplett utrustad elcykel som passar dig som prioriterar kvalitet och stor cykelglädje under längre rundor och transport. Elsystemet Shimano E5000 är perfekt integrerat i den hydroformade aluminiumramen och ger dig bra räckvidd, låg vikt och nästintill ljudlös assistans under cykelturen.

Nollställ
Delbetala från 833 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M209717 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModelleSpresso 300 SE EQ, Dam
StorlekarXS (43 cm), S (47 cm), M (51 cm), L (55 cm)
Vikt24.08 kg, ramstorlek M (51 cm)
FärgGlossy Anthracite (Matt Black), Matt Burgundy Red (Black)
Ram och Framgaffel
RameSpresso Lite - aluminiumram
FramgaffelSuntour NEX-PM-DS - stålfjäder, slaglängd: 63 mm
Växlar
FramväxelreglageIngen framväxel
BakväxelreglageShimano Altus Rapidfire
FramväxelIngen framväxel
BakväxelShimano Altus RD-M2000
Drivlina
VevpartiShimano FC-E5000 - drevstorlek: 38T
KedjaKMC e9S
KassettShimano HG400 - 9-delad, 12-36T
Bromsar
FrambromsShimano MT-200
Bromsskiva, framShimano RT10 - diameter: 180 mm
BakbromsShimano MT-200
Bromsskiva, bakShimano RT10 - diameter: 160 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano TX505 - axel: 100x9 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano MT400 - axel: 142x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMERIDA Comp TK - aluminiumfäg, invändig bredd: 20 mm
FramdäckContinental Ride Tour - ej vikbart, 42-622, med reflexrand
BakdäckContinental Ride Tour - ej vikbart, 42-622, med reflexrand
Cockpit
HandtagMerida Expert TK
StyreMerida Expert TK - diameter: 31.8 mm, bredd: 660 mm, rise: 15 mm
StyrstamMerida Expert CC - infästning styre: 31.8 mm, vinkel: 17°
StyrlagerMerida 2346 Neck
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida Expert TK
SadelstolpeMerida Expert - diameter: 30.9 mm, setback: 15 mm
PedalerVP VPE-891
Display, Motor & Batteri
DisplayShimano SC-E6100
ReglageShimano SW-E6010-L
MotorShimano E5000 - 40 Nm
BatteriShimano E8010 - 504Wh
BatteriladdareShimano EC-E6002
Låsbart batteriJa, samma nyckel som ramlåset
Medföljande tillbehör
SkärmarSunnywheel SW-FA513
PakethållareRacktime Shine Evo 060889-001-D RT
StödMerida CL-KA98
FramlampaHerrmans H-Black MR4 E
BaklampaRacktime - Shine Evo, integrerad i pakethållare
LåsAbus Shield 5650 - godkänt av SSF
RingklockaJa, medföljer

Geometri

RamstorlekXS (43 cm)S (47 cm)M (51 cm)L (55 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)430470510550
TT - Överrör (mm)565580590610
CS - Kedjestag (mm)475475475475
HTA - Vinkel, styrrör (°)70.5717171.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7473.573.573
BD - Drop, vevlager (mm)70707070
HT - Styrrör (mm)130140155175
FL - Gaffellängd (mm)477477477477
R - Reach (mm)385391397404
S - Stack (mm)627638653674
WB - Hjulbas (mm)1101110511161124
SH - Standover height (mm)627627631635