REA
REA!
%
15
Spara 9 310 kr
9310kr
9310
kr
2019

Merida, eOne-Twenty, M#rida

61 999 kr 52 689 kr

Gillar du långa rundor i varierad och krävande terräng? Då är eOne-Twenty den perfekta partnern. En modern terrängcykelgeometri i kombination med superkorta kedjestag (439 mm) gör att eOne-Twenty ger dig maximal smidighet i terrängen. M#rida-modellen kommer med Shimano E8000-elsystemet som är perfekt integrerat i den hydroformade ramen och ger dig stor räckvidd, kraftig acceleration och ett skönt flyt i alla uppförsbackar. M#rida är en spännande nyhet för 2019 där vi kombinerer Srams populära drivlina 1X12 Eagle med elsystemet Shimano 8000 – alltihop i en design med doft av rock ‘n roll.

  • Prolite hydroformad aluminiumram med modern och aggressiv terrängcykelgeometri – optimerad för Shimano Steps elsystem.
  • Rock Shox Pike RC (130 mm), Boost (15X110 mm) dämpargaffel och Rock Shox Deluxe RT bakdämpare med plattformsjustering
  • Sram NX Eagle 1X12 (34T, 11-50T)
  • Fulcrum E-Fire 500 27,5″ Boost hjulset (35mm) med Maxxis DH3 II/ Rekon 3C Exo 27,5 x 2,8 däck
  • Shimano Steps E8000 motor (70 Nm), batteri (500 Wh) och dator med tre olika assistanslägen där BOOST ger hela 300% assistans.
Nollställ
Delbetala från 1 464 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M199930 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModelleOne-Twenty M#RIDA
StorlekarS (40 cm), M (44 cm), L (49 cm), XL (54 cm)
Vikt22.39 kg, ramstorlek M ( 44 cm)
FärgMetallic Blue (Yellow-Green Lightning)
Ram och Framgaffel
RameOne-Twenty Lite, slaglängd: 120 mm
FramgaffelRock Shox, Lyrik RC, air, tapered, slaglängd: 160 mm
BakdämpareRock Shox, Deluxe RT, platform
Växlar
FramväxelreglageIngen framväxel
BakväxelreglageSram, GX Eagle
FramväxelIngen framväxel
BakväxelSram, NX Eagle
Drivlina
VevpartiShimano, E8000
KedjaSram, NX EAGLE
KassettSram, NX 1230 Eagle, 11-50T
Bromsar
FrambromsSram, Code R
Bromsskiva, framSram, Centerline, 203 mm
BakbromsSram, Code R
Bromsskiva, bakSram, Centerline, 203 mm
Hjul och Däck
HjulFulcrum, E- Fire 500
FramnavBoost 110x15 mm, infästning bromsskiva: 6 bultar
BaknavBoost 148x12 mm, infästning bromsskiva: 6 bultar
FälgarAluminiumfälg, invändig bredd: 35 mm
FramdäckMaxxis, Minion DHR II, EXO 3C, Tubeless Ready, vikbart, 71-584, 27.5x2.8", vikt: 940 g
BakdäckMaxxis, Minion DHR II, EXO 3C, Tubeless Ready, vikbart, 71-584, 27.5x2.8", vikt: 940 g
Cockpit
HandtagMerida, Expert EC
StyreMerida, Expert eTR, aluminium, diameter: 35 mm, bredd: 780 mm, rise: 20 mm
StyrstamMerida, Expert eTR, aluminium, infästning styre: 35 mm, vinkel: 0°
StyrlagerFSA, NO.55EP neck, 2191017484
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida, Expert CC
SadelstolpeMerida, EXPERT TR, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm, travel: S - 100 mm, M/L/XL - 125 mm
PedalerVP, VPE-537
Display, Motor & Batteri
DisplayShimano, SC-E8000
ReglageShimano, SW-E7000-L
MotorShimano, E8000, 70 Nm
BatteriShimano, E8010, 500 Wh, rammonterat
BatteriladdareShimano, EC-E6000
Låsbart batteriJa
Medföljande tillbehör
SkärmarMerida, Mini fender, fram samt bak
PakethållareMedföljer ej
StödMedföljer ej
FramlampaMedföljer ej
BaklampaMedföljer ej
LåsMedföljer ej
RingklockaJa
FlaskhållareMedföljer ej

Geometri

RamstorlekSMLXL
Hjulstorlek584 mm (27.5")584 mm (27.5")584 mm (27.5")584 mm (27.5")
Ramstorlek (cm)40444954
ST - Sadelstolpsrör (mm)400440490540
TT - Överrör (mm)583601623646
CS - Kedjestag (mm)439.5439.5439.5439.5
HTA - Vinkel, styrrör (°)67.567.567.567.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)75757575
BD - Drop, vevlager (mm)27.527.527.527.5
HT - Styrrör (mm)110120130140
FL - Gaffellängd (mm)541541541541
R - Reach (mm)420435455475
S - Stack (mm)609619628637
WB - Hjulbas (mm)1155117411981221
SH - Standover height (mm)698730751783