REA
REA!
%
15
Spara 10 510 kr
10510kr
10510
kr
2019

Merida, eOne-Twenty, 900-E

69 999 kr 59 489 kr

Gillar du långa rundor i varierad och krävande terräng? Då är eOne-Twenty den perfekta partnern. En modern terrängcykelgeometri i kombination med superkorta kedjestag (439 mm) gör att eOne-Twenty ger dig maximal smidighet i terrängen. 900E är vår toppmodell och kommer med elektriska växlar och Shimano E8000-elsystemet som är perfekt integrerat i den hydroformade ramen och ger dig stor räckvidd, kraftig acceleration och ett skönt flyt i alla uppförsbackar.

  • Prolite hydroformad aluminiumram med modern och aggressiv terrängcykelgeometri – optimerad för Shimano Steps elsystem.
  • Rock Shox Pike RCT3 (130 mm), Boost (15X110 mm) dämpargaffel och Rock Shox Deluxe RT bakdämpare med plattformsjustering
  • Shimano XT Di2 1X11 (34T, 11-46T)
  • DT Swiss HX 1501 27,5″ Boost hjulset (35mm) (ca.2088g) med Maxxis DH3 II/ Rekon 3C Exo 27,5 x 2,8 däck
  • Shimano Steps E8000 motor (70 Nm), batteri (500 Wh) och dator med tre olika assistanslägen där BOOST ger hela 300% assistans.
Nollställ
Delbetala från 1 652 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M199940 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModelleOne-Twenty 900E
StorlekarS (40 cm), M (44 cm), L (49 cm), XL (54 cm)
Vikt22.41 kg, ramstorlek M ( 44 cm)
FärgMatt-Black (Shiny Silver)
Ram och Framgaffel
RameOne-Twenty Lite, slaglängd: 120 mm
FramgaffelRock Shox, Lyrik RC, air, tapered, slaglängd: 160 mm
BakdämpareRock Shox, Deluxe RT, platform
Växlar
FramväxelreglageIngen framväxel
BakväxelreglageShimano, XT Di2
FramväxelIngen framväxel
BakväxelShimano, XT Di2
Drivlina
VevpartiShimano, E8050, hollow
KedjaKMC, X11e
KassettShimano, M8000, 11-46T
Bromsar
FrambromsShimano, XT
Bromsskiva, framShimano, RT86, 203 mm
BakbromsShimano, XT
Bromsskiva, bakShimano, RT86, 203 mm
Hjul och Däck
HjulDT Swiss, Spline HX1501
FramnavBoost 110x15 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavBoost 148x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarAluminiumfälg, invändig bredd: 35 mm
FramdäckMaxxis, Minion DHR II, EXO 3C, Tubeless Ready, vikbart, 71-584, 27.5x2.8", vikt: 940 g
BakdäckMaxxis, Rekon, EXO 3C, Tubeless Ready, vikbart, 71-584, 27.5x2.8", vikt: 780 g
Cockpit
HandtagMerida, Expert EC
StyreMerida, Expert eTR, aluminium, diameter: 35 mm, bredd: 780 mm, rise: 20 mm
StyrstamMerida, Expert eTR, aluminium, infästning styre: 35 mm, vinkel: 0°
StyrlagerFSA, NO.55EP neck, 2191017484
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida, Expert CC
SadelstolpeRock Shox, Reverb, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm, travel: S - 100 mm, M/L/XL - 150 mm
PedalerVP, VPE-537
Display, Motor & Batteri
DisplayShimano, SC-E8000
ReglageShimano, SW-E8000-L
MotorShimano, E8000, 70 Nm
BatteriShimano, E8010, 500 Wh, rammonterat
BatteriladdareShimano, EC-E6000
Låsbart batteriJa
Medföljande tillbehör
SkärmarMerida, Mini fender, fram samt bak
StödMedföljer ej
FramlampaMedföljer ej
BaklampaMedföljer ej
LåsMedföljer ej
RingklockaJa
FlaskhållareMedföljer ej

Geometri

RamstorlekSMLXL
Hjulstorlek584 mm (27.5")584 mm (27.5")584 mm (27.5")584 mm (27.5")
Ramstorlek (cm)40444954
ST - Sadelstolpsrör (mm)400440490540
TT - Överrör (mm)583601623646
CS - Kedjestag (mm)439.5439.5439.5439.5
HTA - Vinkel, styrrör (°)67.567.567.567.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)75757575
BD - Drop, vevlager (mm)27.527.527.527.5
HT - Styrrör (mm)110120130140
FL - Gaffellängd (mm)541541541541
R - Reach (mm)420435455475
S - Stack (mm)609619628637
WB - Hjulbas (mm)1155117411981221
SH - Standover height (mm)698730751783