OUTLET
2020

Merida, eOne-Twenty 500

42 999 kr

Gillar du långa rundor i varierad och krävande terräng? Då är eOne-Twenty den perfekta partnern. En modern terrängcykelgeometri i kombination med superkorta kedjestag (439 mm) gör att eOne-Twenty ger dig maximal smidighet i terrängen. 900E är vår toppmodell och kommer med elektriska växlar och Shimano E8000-elsystemet som är perfekt integrerat i den hydroformade ramen och ger dig stor räckvidd, kraftig acceleration och ett skönt flyt i alla uppförsbackar.

Nollställ
Delbetala från 1 194 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M209910 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModelleOne-Twenty 500
StorlekarS (40 cm), M (44 cm), L (49 cm), XL (54 cm)
Vikt
FärgGlossy Green/Matt Black
Ram och Framgaffel
RameOne-Twenty Lite - aluminium, slaglängd: 120 mm
BakdämpareSuntour UNAir TR LOR8 - låsbar på dämparen
FramgaffelSuntour XCR34 LOR; Air - luftfjäder, koniskt styrrör, slaglängd 130 mm
Växlar
FramväxelreglageIngen framväxel
BakväxelreglageShimano Deore
FramväxelIngen framväxel
BakväxelShimano Deore Shadow+
Drivlina
VevpartiShimano FC-M8000 - drevstorlek: 34T
KedjaShimano HG54
KassettShimano HG500 - 10-delad, utväxling: 11-42T
Bromsar
FrambromsShimano BR-MT420
Bromsskiva, framShimano RT30 - diameter: 203 mm
BakbromsShimano BR-MT420
Bromsskiva, bakShimano RT-EM300 - diameter: 180 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano MT400-B - axel: Boost 110x15 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano MT400-B - axel: Boost 148x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida Expert TP - aluminiumfäg, invändig bredd: 38 mm
FramdäckMaxxis Rekon - vikbart, 66-584, 27.5x2.6"
BakdäckMaxxis Rekon - vikbart, 66-584, 27.5x2.6"
Cockpit
HandtagMerida Expert EC
StyreMerida Expert eTR - aluminium, diameter: 35 mm, bredd: 780 mm, rise: 20 mm
StyrstamMerida Expert eTR - aluminium, infästning styre: 35 mm, vinkel: 0°
Styrstamslängder60 mm för alla ramstorlekar
StyrlagerFSA NO.55EP neck
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida Comp CC
SadelstolpeMerida Expert - aluminium, diameter: 30.9 mm, setback: 15 mm
PedalerVP VPE-537
Display, Motor & Batteri
DisplayShimano SC-E7000
ReglageShimano SW-E7000-L
MotorShimano E7000 - 60 Nm
BatteriShimano E8010 - 504 Wh
BatteriladdareShimano EC-E6002
Låsbart batteriJa
Medföljande tillbehör
SkärmarMerida, Mini fender, fram samt bak
FramlampaMerida CG-119PG
BaklampaMerida CG-404RG
LåsMedföljer ej
RingklockaJa, medföljer

Geometri

RamstorlekSMLXL
Hjulstorlek584 mm (27.5")584 mm (27.5")584 mm (27.5")584 mm (27.5")
Ramstorlek (cm)40444954
ST - Sadelstolpsrör (mm)400440490540
TT - Överrör (mm)583601623646
CS - Kedjestag (mm)439.5439.5439.5439.5
HTA - Vinkel, styrrör (°)67.567.567.567.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)75757575
BD - Drop, vevlager (mm)27.527.527.527.5
HT - Styrrör (mm)110120130140
FL - Gaffellängd (mm)541541541541
R - Reach (mm)420435455475
S - Stack (mm)609619628637
WB - Hjulbas (mm)1155117411981221
SH - Standover height (mm)698730751783