OUTLET
2020

Merida, eOne-Sixty 800 SE

54 999 kr

eOne-Sixty är en enduromaskin som ger dig fler höjdmeter på en dag än du bara har kunnat drömma om tidigare. Merida eOne-Sixty 900E är vår mest prisade cykel någonsin i tester. Och det är inte utan anledning: Shimanos elsystem E8000 är kanske det bästa på marknaden och designen på ramen, med superkorta kedjestag (439 mm), lång reach (440 mm) och flack vinkel på gaffeln (66,5 grader) resulterar i helt fantastiska utförsegenskaper.

Nollställ
Delbetala från 1 528 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M209960 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModelleOne-Sixty 800 SE
StorlekarS (42 cm), M (44 cm), L (47 cm), XL (50 cm)
Vikt
FärgGlossy Medium Blue/Matt Black
Ram och Framgaffel
RameOne-Sixty Lite - aluminium, slaglängd: 160 mm
BakdämpareRock Shox Super Deluxe Select+
FramgaffelRock Shox Yari RC; Air - luftfjäder, koniskt styrrör, slaglängd 160 mm
Växlar
FramväxelreglageIngen framväxel
BakväxelreglageShimano SLX 12
FramväxelIngen framväxel
BakväxelShimano XT RD-M8100 Shadow+
Drivlina
VevpartiShimano FC-M8000 - drevstorlek: 34T
KedjaShimano SLX M7100
KassettShimano SLX M7100 - 12-delad, utväxling: 10-51T
Bromsar
FrambromsShimano SLX M7100
Bromsskiva, framShimano RT64 - diameter: 203 mm
BakbromsShimano SLX M7100
Bromsskiva, bakShimano RT-EM600 - diameter: 203 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano SLX - axel: Boost 110x15 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano SLX - axel: Boost 148x12 mm, body: Shimano Micro Spline, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida Expert TP - aluminiumfäg, invändig bredd: 38 mm
FramdäckMaxxis Minion DHR II - EXO 3C, Tubeless Ready, vikbart, 66-584, 27.5x2.6"
BakdäckMaxxis Minion DHR II - EXO 3C, Tubeless Ready, vikbart, 66-584, 27.5x2.6"
Cockpit
HandtagMerida Expert EC
StyreMerida Expert eTR - aluminium, diameter: 35 mm, bredd: 780 mm, rise: 20 mm
StyrstamMerida Expert eTR - aluminium, infästning styre: 35 mm, vinkel: 0°
Styrstamslängder40 mm för alla ramstorlekar
StyrlagerFSA NO.57/55E neck
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida Expert CC
SadelstolpeMerida Expert TR - diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm, travel: S - 125 mm, M/L - 150 mm, XL - 170 mm
PedalerVP VPE-537
Display, Motor & Batteri
DisplayShimano SC-E7000
ReglageShimano SW-E7000-L
MotorShimano E8000 - 70 Nm
BatteriShimano E8010 - 504 Wh
BatteriladdareShimano EC-E8004
Låsbart batteriJa
Medföljande tillbehör
SkärmarMerida, Mini fender, fram samt bak
FramlampaMerida CG-119PG
BaklampaMerida CG-404RG
LåsMedföljer ej
RingklockaJa, medföljer

Geometri

RamstorlekSMLXL
Hjulstorlek584 mm (27.5")584 mm (27.5")584 mm (27.5")584 mm (27.5")
Ramstorlek (cm)41434751
ST - Sadelstolpsrör (mm)410430470510
TT - Överrör (mm)583608634658
CS - Kedjestag (mm)439.5439.5439.5439.5
HTA - Vinkel, styrrör (°)66.566.566.566.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)75757575
BD - Drop, vevlager (mm)12.512.512.512.5
HT - Styrrör (mm)100120140160
FL - Gaffellängd (mm)571571571571
R - Reach (mm)420440460480
S - Stack (mm)608626644663
WB - Hjulbas (mm)1174120212301258
SH - Standover height (mm)724727757789