REA
REA!
%
15
Spara 4 660 kr
4660kr
4660
kr
2019

Merida, eBig.Nine, 500

30 999 kr 26 339 kr

Träningsrunda i skogen eller snabb pendling! eBig.Nine 500 är den ultimata cykeln för dig som vill uppnå den bästa balansen mellan nytta och nöje. Elsystemet Shimano E7000 är perfekt integrerat i den hydroformade ramen och ger dig maximal räckvidd, kraftig acceleration och en härlig känsla i alla uppförsbackar.

  • Prolite hydroformad aluminiumram med neutral geometri för en bekväm sittställning, låg vikt och läcker design. Fästen för skärmar och pakethållare.
  • SR Suntour Raidon (100 mm) Air dämpargaffel med 12 millimeters axel ger hög precision till låg vikt.
  • Shimano Deore Shadow+ 1X10 (34T, 11-42T)
  • Merida Comp 29-hjulset med de snabba däcken Maxxis Forecaster 2.2 EXO TL för torrt underlag och grusvägar.
  • Shimano Steps E7000 motor (60Nm), batteri (500Wh) och dator.
Nollställ

Passande tillbehör

Utvalda kvalitetstillbehör - alltid till bästa pris.

  • Shimano, XT, PD-M8020, pedaler - 879 kr 719 kr
    Topeak, Defender M1/XC11, skärmset, 27.5″ - 599 kr 349 kr
    Hiplok, Lite, kättinglås, superbright - 799 kr 579 kr
    Topeak, Wedge DryBag, sadelväska, medium - 479 kr 249 kr
    Topeak, Hexus X, miniverktyg - 399 kr 179 kr
    Topeak, AirBooster 16G, CO2-pump - 399 kr 199 kr
    Merida, CO2-patroner, 25 g, 1 st - 59 kr 39 kr
    Topeak, Pocket Shock DXG, dämparpump - 549 kr 339 kr
    Topeak, JoeBlow Sport III, golvpump - 649 kr 349 kr

Cykel

Tillbehör

Cykel inklusive tillbehör

Delbetala från 732 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M199820 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModelleBig.Nine 500
StorlekarM (43 cm), L (48 cm), XL (53 cm)
Vikt18.77 kg, ramstorlek M ( 43 cm)
FärgRed (Black)
Ram och Framgaffel
RameBig.Nine Lite
FramgaffelSuntour, Raidon 32 LO-R, air, tapered, slaglängd: 100 mm
Växlar
FramväxelreglageIngen framväxel
BakväxelreglageShimano, Deore
FramväxelIngen framväxel
BakväxelShimano, Deore Shadow+
Drivlina
VevpartiShimano, E8000
KedjaKMC, e10 Sport EPT
KassettShimano, HG500, 11-42T
Bromsar
FrambromsShimano, MT-200
Bromsskiva, framShimano, RT10, 180 mm
BakbromsShimano, MT-200
Bromsskiva, bakShimano, RT10, 180 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano, MT400-B, Boost 110x15 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano, MT400-B, Boost 148x12 mm, 36 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida, Comp CC, invändig bredd: 20 mm
FramdäckMaxxis, Forekaster, vikbart, 56-622, 29x2.2"
BakdäckMaxxis, Forekaster, vikbart, 56-622, 29x2.2"
Cockpit
HandtagMerida, Expert EC
StyreMerida, Expert CC, aluminium, diameter: 31.8 mm, bredd: 720 mm, rise: 10 mm
StyrstamMerida, Expert CC, aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: 6°
StyrlagerMerida, 2341 Neck, 2191022388
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida, Comp CC
SadelstolpeMerida, Expert, diameter: 30.9 mm, setback: 15 mm
PedalerVP, VPE-537
Display, Motor & Batteri
DisplayShimano, SC-E7000
ReglageShimano, SW-E7000-L
MotorShimano, E7000, 60 Nm
BatteriShimano, E8010, 500 Wh, rammonterat
BatteriladdareShimano, EC-E6002
Låsbart batteriJa
Medföljande tillbehör
SkärmarMedföljer ej
StödMerida, CL-KA98
FramlampaMedföljer ej
BaklampaMedföljer ej
LåsMedföljer ej
RingklockaJa
FlaskhållareMerida, Expert SL

Geometri

RamstorlekMLXL
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
Ramstorlek (cm)434853
ST - Sadelstolpsrör (mm)430480530
TT - Överrör (mm)590610630
CS - Kedjestag (mm)458458458
HTA - Vinkel, styrrör (°)69.569.569.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)73.573.573.5
BD - Drop, vevlager (mm)656565
HT - Styrrör (mm)115125135
FL - Gaffellängd (mm)511511511
R - Reach (mm)402420437
S - Stack (mm)634643652
WB - Hjulbas (mm)112311431164
SH - Standover height (mm)733777819