2020

Merida, eBig.Nine 300 SE

34 999 kr

Vår väl beprövade eBIG.NINE med 29”-hjul är en naturlig fortsättning på tidigare modell – nu med batteri integrerat i ramen. eBIG.NINE är en cykel i segmentet mellan eSPRESSO och elektriska stigcyklar med full dämpning – en cykel för vardag och sport. eBIG.NINE kan fås utrustad med stänkskärmar och stöd (eller fullt utrustad som EQ-version) – helt redo för att pendla till jobbet med varje dag.

Nollställ
Delbetala från 972 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M209840 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModelleBig.Nine 300 SE
StorlekarM (43 cm), L (48 cm), XL (53 cm)
Vikt
FärgMatt Dark Grey/Black
Ram och Framgaffel
RameBig.Nine Lite
FramgaffelSuntour XCM32 LOR - luftfjäder, koniskt styrrör, slaglängd 100 mm
Växlar
FramväxelreglageIngen framväxel
BakväxelreglageShimano Deore
FramväxelIngen framväxel
BakväxelShimano Deore Shadow+
Drivlina
VevpartiShimano FC-M8000 - drevstorlek: 34T
KedjaShimano HG54
KassettShimano HG500 - 10-delad, utväxling: 11-42T
Bromsar
FrambromsShimano BR-MT200
Bromsskiva, framShimano RT30 - diameter: 180 mm
BakbromsShimano BR-MT200
Bromsskiva, bakShimano RT-EM300 - diameter: 180 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano MT400-B - axel: Boost 110x15 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano MT400-B - axel: Boost 148x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida Comp CC - aluminiumfälg, invändig bredd: 20 mm
FramdäckMaxxis Ardent Race - vikbart, 57-622, 29x2.2"
BakdäckMaxxis Ardent Race - vikbart, 57-622, 29x2.2"
Cockpit
HandtagMerida Expert EC
StyreMerida Expert CC - aluminium, diameter: 31.8 mm, bredd: 720 mm, rise: 10 mm
StyrstamMerida Expert CC - aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: 6°
StyrstamslängderM 80 mm, L 90 mm, XL 100 mm
StyrlagerMerida 2341 Neck
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida Comp CC
SadelstolpeMerida Expert - aluminium, diameter: 30.9 mm, setback: 15 mm
PedalerVP VPE-537
Display, Motor & Batteri
DisplayShimano SC-E7000
ReglageShimano SW-E7000-L
MotorShimano E7000 - 60 Nm
BatteriShimano E8010 - 504 Wh
BatteriladdareShimano EC-E6002
Låsbart batteriJa
Medföljande tillbehör
StödMerida CL-KA98
FramlampaMerida CG-119PG
BaklampaMerida CG-404RG
LåsMedföljer ej
RingklockaJa, medföljer

Geometri

RamstorlekMLXL
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
Ramstorlek (cm)434853
ST - Sadelstolpsrör (mm)430480530
TT - Överrör (mm)590610630
CS - Kedjestag (mm)458458458
HTA - Vinkel, styrrör (°)69.569.569.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)73.573.573.5
BD - Drop, vevlager (mm)656565
HT - Styrrör (mm)115125135
FL - Gaffellängd (mm)511511511
R - Reach (mm)402420437
S - Stack (mm)634643652
WB - Hjulbas (mm)112311431164
SH - Standover height (mm)733777819