REA
REA!
%
15
Spara 2 030 kr
2030kr
2030
kr
2019

Merida, Crossway, XT-Edition, Dam

13 499 kr 11 469 kr

Komfort och mångsidighet! Crossway XT-Edition ger dig den perfekta blandningen av komfort, cykelglädje och allround-funktionalitet för all cykling i vardagen. XT-Edition är vår toppmodell och kommer med en lätt och mycket kompetent utrustning.

  • TFS hydroformad dubbelreducerad aluminiumram med en neutral geometri som passar damer. Fästen för pakethållare, stöd och skärmar.
  • Suntour NCX Air dämpargaffel (63 mm) med luftjustering och lockout på styret.
  • Shimano XT navgir 3X10 (48/36/26T, 11-34T)
  • Merida Comp hjulset med Maxxis Overdrive 40-622 kevlardäck
  • Shimano MT-500 hydrauliska bromsar, 160 mm.
Nollställ
Delbetala från 319 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M193065 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellCrossway XT-Edition
StorlekarXXS (39 cm), XS (43 cm), S (47 cm), M (51 cm), L (55 cm)
Vikt12.58 kg, ramstorlek S (46 cm), utan pedaler
FärgDark Silver (Blue)
Ram och Framgaffel
RamCrossway TFS
FramgaffelSuntour, NCX E-RL, air, remote lockout, slaglängd: 63 mm
Växlar
VäxelreglageShimano, XT
VäxelreglageShimano, XT
FramväxelShimano, XT
BakväxelShimano, XT Shadow
Drivlina
VevpartiShimano, XT, drevstorlek: 26-36-48T
VevlagerShimano, MT800 BSA
KedjaKMC, X10-1
KassettShimano, HG500, 11-34T
Bromsar
BromsreglageShimano, MT-500
FrambromsShimano, MT-500
Bromsskiva, framShimano, RT10, 160 mm
BakbromsShimano, MT-500
Bromsskiva, bakShimano, RT10, 160 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano, M4050, 100x9 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano, M4050, 135x9 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida, Comp D, invändig bredd: 20 mm
FramdäckMaxxis, Overdrive II, vikbart, 40-622, med reflexrand
BakdäckMaxxis, Overdrive II, vikbart, 40-622, med reflexrand
Cockpit
HandtagMerida, Crossway Ergo
StyreMerida, Comp CC, diameter: 31.8 mm, bredd: 660 mm, rise: 25 mm
StyrstamMerida, Expert CC, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: 6°
StyrlagerMerida, M2340 Neck, 2191026423
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida, Crossway Comfort
SadelstolpeMerida, Comp CC, diameter: 30.9 mm, setback: 12 mm
PedalerVP, VPE-891
Medföljande tillbehör
SkärmarMedföljer ej, se passande tillbehör
PakethållareMedföljer ej, se passande tillbehör
StödMedföljer ej, se passande tillbehör
FramlampaMedföljer ej, se passande tillbehör
BaklampaMedföljer ej, se passande tillbehör
LåsMedföljer ej, se passande tillbehör
RingklockaJa, medföljer

Geometri

RamstorlekL (55 cm)XXS (39 cm)XS (43 cm)S (47 cm)M (51 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)550390430470510
TT - Överrör (mm)610560565580590
CS - Kedjestag (mm)460460460460460
HTA - Vinkel, styrrör (°)71.570.570.57171
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)73747473.573.5
BD - Drop, vevlager (mm)7070707070
HT - Styrrör (mm)175130130140155
FL - Gaffellängd (mm)460460460460460
R - Reach (mm)409385390396402
S - Stack (mm)658611611622637
WB - Hjulbas (mm)11091080108510891100
SH - Standover height (mm)651650650650651