OUTLET
2020

Merida, Crossway 20, Dam

6 799 kr

Den perfekta mixen av komfort, skön upplevelse och allround-funktion – passar för träning, pendling och avkopplande rundor i skogen och längs stigar. CROSSWAY-serien är tillverkad av lätt aluminium i toppkvalitet, med möjlighet att montera stänkskärmar, pakethållare och stöd – det perfekta valet för vardagscykling. Finns även med ram med lågt insteg.

Nollställ
Delbetala från 189 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M203015 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellCrossway 20, Dam
StorlekarXS (42 cm), S (46 cm), M (50 cm), L (54 cm), XL (57 cm)
Vikt
FärgSilk Titan (Black/Grey)
Ram och Framgaffel
RamCrossway Speed - aluminium
FramgaffelSuntour NEX HLO - stålfjäder, låsbar på gaffeln, slaglängd: 63 mm
Växlar
FramväxelreglageShimano ST-EF505
BakväxelreglageShimano ST-EF505
FramväxelShimano FD-TY710
BakväxelShimano RD-M360
Drivlina
VevpartiShimano TY301 - drevstorlek: 28-38-48T
VevlagerFSA TH-7420ST-W - BSA
KedjaKMC M700
KassettSunrace CSM668 - 8-delad, utväxling: 11-32T
Bromsar
BromsreglageShimano ST-EF505
FrambromsShimano MT-200
Bromsskiva, framShimano RT10 - diameter: 160 mm
BakbromsShimano MT-200
Bromsskiva, bakShimano RT10 - diameter: 160 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano TX505 - axel: 100x9 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano TX505 - axel: 135x9 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida CC - aluminiumfäg, invändig bredd: 17 mm
FramdäckMerida K1024 - ej vikbart, 38-622
BakdäckMerida K1024 - ej vikbart, 38-622
Cockpit
HandtagMerida EC
StyreMerida CC - aluminium, diameter: 25.4 mm, bredd: 660 mm, rise: 25 mm
StyrstamMerida TK - aluminium, infästning styre: 25.4 mm, vinkel: justerbar
StyrlagerFSA TH888/NO.10
Spacers1 x 5 mm
SadelMerida Cross Sport
SadelstolpeMerida Expert TK - diameter: 27.2 mm, setback: 13 mm, slaglängd: 40 mm
PedalerVP VPE-891
Medföljande tillbehör
SkärmarMedföljer ej, se passande tillbehör
PakethållareMedföljer ej, se passande tillbehör
StödMedföljer ej, se passande tillbehör
FramlampaMedföljer ej, se passande tillbehör
BaklampaMedföljer ej, se passande tillbehör
LåsMedföljer ej, se passande tillbehör
RingklockaJa, medföljer

Geometri

RamstorlekXS (42 cm)S (46 cm)M (50 cm)L (54 cm)XL (57 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)390430470510540
TT - Överrör (mm)565575585600615
CS - Kedjestag (mm)450450450450450
HTA - Vinkel, styrrör (°)71717171.572
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7473.573.57373
BD - Drop, vevlager (mm)7070707070
HT - Styrrör (mm)135140140170170
FL - Gaffellängd (mm)450450450450450
R - Reach (mm)391394404404418
S - Stack (mm)607612612642644
WB - Hjulbas (mm)10731078108810921101
SH - Standover height (mm)590589590588591