REA
REA!
%
15
Spara 980 kr
980kr
980
kr
2019

Merida, Crossway, 20, Dam

6 499 kr 5 519 kr

Komfort och mängder av användningsområden! Crossway 20 ger dig den perfekta kombinationen av komfort, cykelglädje och massor av möjligheter till cykling i vardagen. Mycket populär modell med hydrauliska skivbromsar för bra kontroll och säker bromsverkan. Dämpning i sadelstolpen och justerbar styrstam gör att cyklingen blir ännu mer behaglig. Dammodellen har lågt insteg för lättare av- och påstigning.

  • Speed teknoformad dubbeldreducerad aluminiumram med en geometri som passar damer. Fästen för pakethållare, stöd och skärmar.
  • Suntour NEX dämpargaffel med lockout (63 mm)
  • Shimano Acera bakväxel 3X8 (48/38/28T, 11-32T)
  • Merida Comp hjulset med Kenda 40-622 däck
  • Shimano ST-EF505 integrerat reglage för växlar och hydrauliska bromsar.
Nollställ
Delbetala från 153 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M193045 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellCrossway 20
StorlekarXS (42 cm), S (46 cm), M (50 cm), L (54 cm), XL (57 cm)
Vikt14.9 kg, ramstorlek S (46 cm), utan pedaler
FärgSilk Olive (Green), Matt-Black (Orange)
Ram och Framgaffel
RamCrossway Speed
FramgaffelSuntour, NEX HLO, coil, lockout, slaglängd: 63 mm
Växlar
VäxelreglageShimano, ST-EF505
VäxelreglageShimano, ST-EF505
FramväxelShimano, FD-TY710
BakväxelShimano, RD-M360
Drivlina
VevpartiShimano, TY301, drevstorlek: 28-38-48T
VevlagerFSA, TH-7420ST-W,
KedjaKMC, M700
KassettSunrace CSM668, 11-32T
Bromsar
BromsreglageShimano, ST-EF505
FrambromsShimano, ST-EF505
Bromsskiva, framShimano, RT10, 160 mm
BakbromsShimano, ST-EF505
Bromsskiva, bakShimano, RT10, 160 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano, TX505, 100x9 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano, TX505, 135x9 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida, CC, invändig bredd: 17 mm,
FramdäckMerida, K1171, ej vikbart, 40-622
BakdäckMerida, K1171, ej vikbart, 40-622
Cockpit
HandtagMerida, EC
StyreMerida, CC, diameter: 25.4 mm, bredd: 660 mm, rise: 30 mm
StyrstamMerida, TK, infästning styre: 25.4 mm, vinkel: justerbar
StyrlagerFSA, TH888/NO.10
Spacers1 x 5 mm
SadelMerida, Cross Sport
SadelstolpeMerida, TK, diameter: 27.2 mm, setback: 0 mm, travel: 40 mm
PedalerVP, VPE-891
Medföljande tillbehör
SkärmarMedföljer ej, se passande tillbehör
PakethållareMedföljer ej, se passande tillbehör
StödMedföljer ej, se passande tillbehör
FramlampaMedföljer ej, se passande tillbehör
BaklampaMedföljer ej, se passande tillbehör
LåsMedföljer ej, se passande tillbehör
RingklockaJa, medföljer

Geometri

RamstorlekXS (42 cm)S (46 cm)M (50 cm)L (54 cm)XL (57 cm)
Hjulstorlek622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")622 mm (28")
ST - Sadelstolpsrör (mm)390430470510540
TT - Överrör (mm)565575585600615
CS - Kedjestag (mm)450450450450450
HTA - Vinkel, styrrör (°)71717171.572
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7473.573.57373
BD - Drop, vevlager (mm)7070707070
HT - Styrrör (mm)135140140170170
FL - Gaffellängd (mm)450450450450450
R - Reach (mm)391394404404418
S - Stack (mm)607612612642644
WB - Hjulbas (mm)10731078108810921101
SH - Standover height (mm)590589590588591